Šeliga: Generálny prokurátor by mal svoju cestu do Ruska zrušiť

Generálny prokurátor Maroš Žilinka by mal v záujme ochrany dobrej reprezentácie Slovenska a právneho štátu svoju plánovanú cestu do Ruska pri príležitosti osláv výročia vzniku ruskej prokuratúry zrušiť. V piatok to uviedol poslanec parlamentu za stranu Za ľudí Juraj Šeliga.

, 07.01.2022 11:20, aktualizované: 14:48
Juraj Šeliga Foto: ,
Poslanec NR SR za stranu Za ľudí Juraj Šeliga počas tlačovej konferencie k zahraničnej ceste generálneho prokurátora Maroša Žilinku do Ruska v Bratislave 7. januára 2022
debata (368)

Šeliga na Generálnej prokuratúre odovzdal oficiálny list aj zoznam občanov vtedajšieho Československa, ktorých medzi rokmi 1945 až 1960 vyviezli do sovietskych gulagov.

„To považujem za prvých minimálne 7 419 dôvodov, prečo by generálny prokurátor mal zrušiť svoju cestu na oslavy výročia prokuratúry v Rusku. Bude to výsmech pre obete aj ich rodiny,“ poukázal Šeliga.

Video: Šeliga k ceste generálneho prokurátora do Ruska.

Podľa Šeligu sa Žilinka chystá na oslavy do krajiny, kde vraždia novinárov a viaceré zločiny nie sú vyšetrené. Pripomenul tiež, že generálny prokurátor Ruska je na sankčnom zozname EÚ, ktorý Slovensko rešpektuje.

„Slovenská prokuratúra je súčasťou tej európskej. Musíme držať jednu partnerskú líniu. Takéto stretávanie vrhá zlé svetlo na slovenskú prokuratúru aj Slovensko,“ skonštatoval Šeliga. Poslanec preto opakovane Žilinku vyzval, aby svoju cestu prehodnotil.

Generálna prokuratúra odmieta reagovať na piatkové vyjadrenia Juraja Šeligu. „Generálna prokuratúra nebude reagovať na vyjadrenia politikov,“ uviedol stručne jej hovorca Dalibor Skladan.

Žilinka sa plánuje v dňoch 11. až 13. januára v Rusku zúčastniť na oslavách 300. výročia vzniku ruskej prokuratúry. Spolu s ním by tam mali byť aj zástupcovia 34 krajín a medzinárodných inštitúcií. Podľa medializovaných informácií má byť však Žilinka jediným z hlavných predstaviteľov prokuratúry z krajín V4, ktorý sa zúčastní na oslavách v Moskve.

Maroš Žilinka Čítajte viac Žilinka ide do Ruska na oslavy výročia generálnej prokuratúry
368 debata chyba
Viac na túto tému: #Maroš Žilinka #Juraj Šeliga
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy