„Analýzu k povinnému očkovaniu po vzájomnej dohode príslušných ministerstiev s predsedom vlády Eduardom Hegerom, sme termín odovzdania analýzy posunuli o ďalších desať dní,“ spresnila pre Pravdu Ľubica Janíková, hovorkyňa predsedu vlády.
Za povinným očkovaním ešte v decembri stál premiér Heger (OĽaNO), no nemal podporu v koalícii. Oprieť sa mohol len o stranu Za ľudí a ministra zdravotníctva. Proti sú aj naďalej ďalší lídri koaličných strán – Richard Sulík (SaS) a Boris Kollár (Sme rodina). Ani stranícky šéf OĽaNO Igor Matovič nevidí v povinnom očkovaní zmysel. Povinnosťou politikov je podľa neho primať ľudí, aby si chránili zdravie, no najskôr by mali spraviť všetko pre to, aby očkovanie nemuselo byť povinné.
Jedným z projektov malo byť odmeňovanie starších ako 60 rokov za zaočkovanie. Ak by však povinné očkovanie na Slovensku malo byť, malo by sa postupovať podľa epidemiologického rizika a nie podľa profesií. „Nevidím pridanú hodnotu v tom, aby sa 20-ročný policajt alebo vojak očkovali,“ priznal Matovič v relácii Ide o Pravdu.
Podobne sa na problematiku povinného očkovania pozerá aj zdravotnícky analytik Dušan Zachar. „Najvyšší úžitok pre celú spoločnosť je, keď sú primárne zaočkovaní rizikoví ľudia – jednak tí, pre ktorých môže koronavírus ľahšie spôsobiť až fatálne následky, čiže starší ľudia a pacienti s vážnymi pridruženými aj chronickými ochoreniami a tí, ktorí sú v častom alebo intenzívnom kontakte práve s týmito najviac ohrozenými skupinami obyvateľstva,“ spresnil Zachar. Najviac ohrozené skupiny sú podľa neho zdravotníci, či pracovníci v sociálnych službách.
Ministrovi Lengvarskému však podľa jeho slov nestojí v zavedení povinného očkovania chrániaceho pred koronavírusom nič. Podľa odborníka na medicínske právo Ivana Humeníka stačí, aby ho hlavný hygienik Ján Mikas právne predpísal vyhláškou.