Kollár rokoval s českou kolegyňou o zvyšovaní cien, jadre i pandémii

Zvyšovanie cien energií, jadrová energetika, pandémia i spolupráca na úrovni V4 či Slavkovského formátu boli témami rokovania predsedu Národnej rady Borisa Kollára (Sme rodina) a predsedníčky Poslaneckej snemovne Parlamentu Markéty Pekarovej Adamovej. Kollár ju prijal v priestoroch Bratislavského hradu.

, 17.01.2022 13:44
adamová, kollár Foto: ,
Predseda NR SR Boris Kollár a nová predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová počas tlačovej konferencie po prijatí na Bratislavskom hrade 17. januára 2022.
debata (9)

„Našli sme veľmi veľa spoločných tém, čo sa týka pandémie, jadrovej energetiky, zvyšovania cien energií či inflácie. Myslím si, že spolupráca medzi našimi krajinami bude naďalej nadštandardná. Som veľmi rád, že sme si porozumeli aj pri pohľade na V4 a ďalšie spoločné fungovanie v rámci V4,“ vyhlásil Kollár na spoločnej tlačovej konferencii.

Pekarová Adamová zdôraznila, že zhodu majú partneri aj v téme jadra. „Zhodneme sa v tom, že sa chceme i naďalej usilovať o to, aby bolo jadro vnímané ako bezemisný zdroj. Verím, že v tomto úsilí budeme úspešní,“ skonštatovala.

Dôležitou základňou na spoluprácu je podľa nej členstvo v EÚ, ale aj Slavkovský formát, čiže zoskupenie Slovenska, ČR a Rakúska. Šéfka českej snemovne zároveň Kollára pozvala na návštevu.

Partneri sa tiež zhodli, že V4 je užitočná, potrebná a nemala by byť využívaná len pre záujem jedného štátu. „Je to všeobecné pravidlo, ktoré chceme ctiť,“ povedala Pekarová Adamová. Chcú tiež spolupracovať na témach v rámci nadchádzajúceho českého predsedníctva v Rade EÚ a slovenského predsedníctva V4.

fiala heger Čítajte viac Čaputová Fialovi: Budeme si rozumieť. S Kollárom diskutovali aj o pandémii

Pekarová Adamová a Kollár sa popoludní presunú k bratislavským pamätníkom Milana Rastislava Štefánika a Tomáša Garrigua Masaryka, ktorých pamiatku si uctia položením vencov.

Pekarová do Bratislavy pricestovala vlakom. Záberom sa pochválila na sociálnej sieti. „Môj dvojdňový nabitý program sa začína,“ napísala.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Boris Kollár #Markéta Pekarová Adamová