Čaputová samosprávam: Situáciu počas pandémie ste zachraňovali namiesto štátu

Prezidentka Zuzana Čaputová poďakovala predstaviteľom krajov, obcí a miest, ako pristupujú k boju s pandémiou.

17.01.2022 15:26
prezidentka sr novorocne prijatie zastupcov... Foto:
Zľava predseda SK 8 Jozef Viskupič, predseda ZMOSu Branislav Tréger, prezidentka Zuzana Čaputová a prezident ÚMS Richard Rybníček počas stretnutia v Prezidentskom paláci 17. januára 2022.
debata (47)

„Zachraňovali ste situáciu neraz aj namiesto štátu a vnášali ste do situácie rozvahu,“ vyhlásila prezidentka s tým, že ich príspevok bol na začiatku pandémie a počas rozbehnutia testovania neoceniteľný. Hlava štátu sa tak vyjadrila počas novoročného prijatia zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS) a Združenia samosprávnych krajov SK8.

divadlo, kontrola Čítajte viac Pribudlo vyše tisíc nakazených, hospitalizovaných opäť ubudlo

Prezidentka uviedla, že sú situácie, kedy má byť samospráva partnerom štátu pri rozhodovaní o témach, ktoré sa jej týkajú. Hlavu štátu mrzí, keď sa tak nedeje. Ako príklad spomenula prípravu stavebnej legislatívy. V tejto súvislosti ubezpečila, že ďalšiemu legislatívnemu procesu bude venovať mimoriadnu pozornosť.

Predsedu SK8 Jozef Viskupič pripomenul, že župy vlani oslávili dvadsať rokov svojho fungovania a zapojili sa do riešenia pandémie. Spomenul veľké humanitárne akcie, a to veľkokapacitné očkovanie občanov. Poukázal tiež na to, že samosprávy na úrovni krajov, obcí a miest nachádzajú spoločnú reč naprieč politickým spektrom a aj napriek názorovým rozdielom.

Predseda ZMOS Branislav Tréger v príhovore sľúbil, že združenie nikdy nebude šliapať po ľuďoch a bude sa riadiť vlastným úsudkom. Poďakoval prezidentke za všetko, čo robí pre samosprávu. Prezident ÚMS Richard Rybníček povedal, že ich trápi, keď sa na nich zabúda pri rokovacom stole. Rybníček je preto prezidentke vďačný, keď predstaviteľom štátu hovorí, aby sa nich nezabúdalo. Zdôraznil, že Slovensko potrebuje ďalšiu decentralizáciu a zmenu financovania samosprávy.

Martina Moravcová Čítajte viac Kedy na Slovensku prestanete deliť ľudí na zaočkovaných a nezaočkovaných?
47 debata chyba
Viac na túto tému: #ZMOS #Únia miest Slovenska #SK8 #Zuzana Čaputová #koronavírus #pandémie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy