Vyšetrovanie Kisku ukončili, NAKA navrhuje v kauze KTAG podať obžalobu

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry navrhuje podať obžalobu v daňovej kauze exprezidenta Andreja Kisku. Na ťahu je prokurátor.

18.01.2022 13:27 , aktualizované: 14:52
kiska Foto: ,
Exprezident Andrej Kiska na archívnej foto.
debata (281)

Potvrdil do prešovskej krajskej prokuratúry Marián Spišák.

„Vyšetrovateľ NAKA doručil dňa 13. 1. 2022 na Krajskú prokuratúru Prešov spisový materiál s návrhom na podanie obžaloby. Prokurátor vykonávajúci v tejto veci prokurátorský dozor po jeho preskúmaní rozhodne o ďalšom postupe,“ uviedol pre denník Pravda.

Ako prvé na to upozornili Hospodárske noviny.

„Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry doručil dňa 13. januára 2022 na Krajskú prokuratúru Prešov spisový materiál s návrhom na podanie obžaloby. Prokurátor vykonávajúci v tejto veci prokurátorský dozor po jeho preskúmaní rozhodne o ďalšom postupe,“ uviedol pre portál vedúci organizačného a personálneho oddelenia Krajskej prokuratúre v Prešove Marián Spišák.

Kauza sa týka toho, či si mohla spoločnosť KTAG zaúčtovať náklady spojené s propagáciou Kisku pred prezidentskými voľbami. Exprezident sa mal ešte ako konateľa KTAG zločinu dopustiť v rokoch 2013 a 2014. Vo veci je stíhaný aj ďalší z konateľov spoločnosti Eduard Kuškovský.

prezident Andrej Kiska dane kampan Čítajte viac Kiska obvinený z podvodu

Trestný čin exprezident dlhodobo odmieta a vidí za ním pomstu predsedu opozičného Smeru Roberta Fica. Kiska tiež argumentuje tým, že obvinenie voči nemu vzniesol až tretí vyšetrovateľ potom, ako dvaja nevideli spáchanie trestného činu.

Fico dnes v reakcii uviedol, že platí prezumpcia neviny a rozhodnúť majú súdy. Kiska sa podľa neho nemá na čo sťažovať. „Mal rozmýšľať, keď špekuloval s peniazmi pri financovaní vlastnej kampane,“ skonštatoval pred novinármi.

Líder Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že ak urobil Kiska niečo zlé, má sa zodpovedať súdu. „Vnímam to tak, že ak exprezident spáchal nejaké skutky, ktoré u vyšetrovateľa spolu s prokurátorom dospeli až do štádia, že by mal byť obžalovaný, tak nech sa páči. Tu je dnes obžalovaný kadekto, nevidím dôvod, že by nás malo znepokojiť, že je obžalovaný Kiska,“ povedal na tlačovej konferencii.

281 debata chyba
Viac na túto tému: #daňový podvod #Andrej Kiska #NAKA #KTAG