Andruskó prekvapujúco prišiel vypovedať o svojej daňovej kauze

Proces so Zoltánom Aandruskóom a Jánom M., ktorí sú obžalovaní z krátenia dane a poistného, pokračoval výsluchom Andruskóa.

, 19.01.2022 10:02, aktualizované: 14:11
andruskó Foto: ,
Odsúdený Zoltán Andruskó počas hlavného pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka, 20. júl 2020.
debata (8)

Na súd prekvapivo eskorta z výkonu trestu priviedla aj obžalovaného, ktorý sa väčšinou pojednávaní v tejto veci nezúčastňoval. Dôvodom bol jeho záujem vo veci vypovedať. Druhý obžalovaný Ján M. sa na pojednávaní nezúčastnil. Verejnosť vrátane médií bola opäť z procesu vylúčená. Najbližšie sa má na Okresnom súde (OS) Bratislava V pojednávať 25. apríla.

Obhajca Andruskóa Peter Kováč uviedol, že sa jeho klient rozhodol vypovedať, lebo „je to jeho zákonné právo“. Nechcel konkretizovať, či Andruskó priznáva vinu. Okrem obžalovaného vypočuli na stredajšom pojednávaní ešte jedného svedka.

V prípade preukázania viny hrozí obžalovaným trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.

Miliónový dlh

Dvojica Zoltán Andruskó a Ján M. čelí v tomto prípade obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu. Podľa portálu Dlžník.sk má Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur. Na pojednávaniach v kauze krátenia dane sa Andruskó väčšinou nezúčastňuje, pričom dáva súhlas na konanie v neprítomnosti.

Ján M. zase na súd chodí maskovaný kuklou a čiapkou, s médiami nekomunikuje. Z pojednávania je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje „iný dôležitý záujem obžalovaných“. Predsedníčka senátu už na začiatku procesu avizovala, že verejný bude až rozsudok.

thumbnail zsuzsova3 Čítajte viac Zsuzsová tvrdí, že si vraždu Basternáka nikdy neobjednala

Zoltána Andruskóa vyšetrovacie orgány označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi. Pôvodne bol v prípade obvinený spolu s Tomášom Szabóom, Miroslavom Marčekom, Alenou Zsuzsovou a podnikateľom Marianom Kočnerom. Neskôr ho však vyčlenili na samostatné konanie, keďže po svojom zadržaní od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi. Zároveň s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu pôvodne navrhovali trest desať rokov väzenia.

S tým však nesúhlasil senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý na verejnom zasadnutí v decembri 2019 vyzval procesné strany na dohodu o vyššom treste. Andruskó nakoniec súhlasil s 15-ročným trestom. Vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice pred súdom v hlavnom procese vypovedal ako svedok.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #daňová kauza #Zoltán Andruskó
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy