Samovrážd je najmenej za desaťročie, alarmujúci je ale iný ukazovateľ

V roku 2020 bolo na Slovensku spáchaných najmenej samovrážd za posledné desaťročie, najčastejšie sa týkali mladých ľudí. Mladí vo veku 15 až 19 rokov pribúdajú aj v psychiatrických ambulanciách.

19.01.2022 11:31
debata (2)

Narástol tiež počet prípadov čierneho kašľa či HIV pacientov. Vyplýva to zo správy o zdravotnom stave obyvateľstva na Slovensku, ktorú vláda SR vzala v stredu na vedomie.

„Najvyšší počet samovrážd bol evidovaný u mladých vo veku 15 až 19 rokov. Z hľadiska pohlavia prevažovali samovraždy mužov nad samovraždami žien,“ uvádza sa v správe. Rovnako klesajúcu tendenciu mali v rokoch 2016 až 2020 aj samovražedné pokusy.

Ministerstvo skonštatovalo, že v posledných desaťročiach nastáva posun v liečbe duševných porúch a ich príznakov, čo vytvára pacientom priaznivejšie podmienky pre sociálnu inklúziu, pre znovuzačlenenie sa do plnohodnotného života. Naďalej však neklesajú počty psychiatrických pacientov, najmä v staršej vekovej kategórii.

biele víno, hrozno, alkohol Čítajte viac Kedy sa stáva pitie alkoholu nebezpečné?

V psychiatrických ambulanciách bolo z pohľadu vekových skupín obyvateľstva najviac vyšetrených osôb s psychiatrickou diagnózou prvýkrát v živote v skupine najstarších obyvateľov nad 75 rokov. Ďalej vo vekovej skupine 45 až 59 rokov a u mladistvých 15 až 19 rokov.

„Od roku 2011 evidujeme najvýraznejší nárast počtu nových pacientov v ambulantnej psychiatrickej starostlivosti u 15– až 19-ročných. Počet nových mladistvých pacientov sa tak zvýšil o 36 percent. U 75– a viacročných sa zvýšil počet pacientov s novozistenou diagnózou o 12 percent,“ uvádza sa v správe.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #samovraždy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy