Kolíková nepodporuje návrh poslanca OĽaNO Kremského o právnych poradcoch

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková nepodporuje návrh, ktorým by sa zaviedol nový typ živnosti, a to právne poradenstvo. Poukázala na problém vyvodzovania zodpovednosti. Zmenu má priniesť návrh novely živnostenského zákona, ktorým by sa zmenil aj zákon o advokácii. Podal ho predseda Výboru Národnej rady pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽaNO).

19.01.2022 15:26
Mária Kolíková Foto: ,
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková
debata (2)

Kolíková počas stredajšieho rokovania vlády novinárom odkázala, že jej stanovisko k tomuto návrhu je negatívne. „Rada by som poukázala na to, že pri poskytovaní právnych služieb treba riešiť aj otázky konfliktu záujmov, etiky, disciplinárnej zodpovednosti. Len čo sa koná o právnika, ktorý je mimo dosahu komôr, či už advokátskej, notárskej, vyvodenie zodpovednosti je vo vzduchoprázdne,“ povedala novinárom.

Kremského návrh by umožnil občanom s právnickým vzdelaním druhého stupňa poskytovať zákonom vymedzený rozsah služieb, na ktoré nebude potrebné byť na zozname advokátov.

Sľubuje si od toho rýchlejšie a lacnejšie služby pre občanov aj firmy, ako aj zvýšenie transparentnosti poskytovaných služieb. Právni poradcovia by sa podľa návrhu nezdružovali v profesijnej komore a výkon tejto živnosti by sa nereguloval.

Právni poradcovia by mohli podľa návrhu poskytovať právne rady, spisovať listiny o právnych úkonoch, spracúvať právne rozbory, robiť právne poradenstvo či konzultačnú činnosť v oblasti tvorby práva.

Poslanec tvrdí, že návrhom sa neobmedzujú kompetencie advokátov. Dodal, že právnym poradcom zmena neumožní zastupovať klientov v sporoch a konaniach pred súdmi a ďalšími orgánmi, ako napríklad pri rozvodoch alebo exekúciách.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Mária Kolíková #Peter Kremský
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy