Údaje Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) ukazujú opak. "Kým v roku 2019 pred začiatkom pandémie sa nám do ‚VšZP rodiny‘ narodilo takmer 33-tisíc novorodencov, v roku 2020 ich bolo približne 29-tisíc a vlani ešte menej – niečo cez 26-tisíc,“ spresňuje manažérka komunikácie poisťovne Eva Peterová.
Podľa údajov VšZP sa najviac detí rodila v Žilinskom, potom Prešovskom a Bratislavskom kraji. Najmenej zasa v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji.
Peterová dodáva, že najčastejšie poistenky VšZP rodia vo veku 25 až 40 rokov. Prizvukuje, že počas pandémie sa vek rodičiek posúva smerom hore, k zrelšiemu veku.
Prednosta II. gynekologicko pôrodníckej kliniky LFUK a Univerzitnej nemocnice Bratislava Jozef Záhumenský tvrdí, že lockdown neznamená automaticky nekontrolované množenie. Pomáha tomu plánované rodičovstvo a dostupnosť bezpečnej antikoncepcie. Naopak, stres a sociálna nepohoda vedú skôr k tomu, že rodičia uvažujú nad tým, či je správny čas na dieťa.
„Ďalším dôvodom pre pokles počtu tehotností môže byť aj strach z infekcie, ktorá, ako je všeobecne známe, môže u tehotných mať závažnejší priebeh ako u netehotnej populácie, preto páry môžu odkladať tehotenstvo až na obdobie po odznení pandémie,“ povedal Záhumenský.
Peterová upozorňuje, že VšZP v ostatných rokoch eviduje zvýšený počet viacnásobných pôrodov. Kým v roku 2018 tvorili viacnásobné tehotnosti – dvojičky, trojičky či štvorčatá 0,98 percenta všetkých pôrodov, v roku 2021 to už bolo 1,36 percenta. Len vlani VšZP privítala vo svojej rodine tri trojčatá a dokonca aj štvorčatá.