Problémy s predpisovaním liekov má vyriešiť platforma

Rezort zdravotníctva v spolupráci s odborníkmi vypracuje návrh riešení, ktoré budú reagovať na všetky problémy vzniknuté v praxi v súvislosti s novelou o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Návrhy riešení by mali byť vypracované do pondelka 24. januára.

20.01.2022 11:40 , aktualizované: 11:47
debata (16)

Informovala o tom poslankyňa Národnej rady Eva Horváthová na tlačovej konferencii organizovanej Ministerstvom zdravotníctva. Vznikne zároveň platforma, kam budú pozvaní všetci predstavitelia odborných organizácií, aby diskutovali o sporných bodoch. Cieľom bude určiť jasné pravidlá, aby špecialisti, praktickí lekári, ako aj pacienti vedeli, čo majú robiť. Odborníci zdôraznili, že každý pacient sa dostane k svojmu lieku, vďaka zmenám v novele bez toho, aby musel po návšteve špecializovanej ambulancie navštíviť ešte aj všeobecnú ambulanciu.

Prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková v rámci konferencie vysvetlila, prečo pristúpili k zmenám v súvislosti s predpisovaním liekov. V úvode vysvetlila, že lieky v súčasnosti môže predpísať špecialista, všeobecný lekár pre dospelých a deti a dorast, ale aj sestra, ktorá rieši najmä preskripciu zdravotníckych pomôcok. Celkovo bolo v roku 2021 na Slovensku predpísaných 3 560 672 receptov, z ktorých 1 419 510 pred­písali špecialisti a 963 523 všeobecní lekári. Problémom bolo, že viac ako 55 % receptov vypísali praktickí lekári za špecialistov, čo je aj v porovnaní so zahraničným extrémne číslo. Palušková uviedla, že tento stav sa môže vyriešiť práve spomínanou zmenou v zákone.

Jeden z najväčších problémov, ktoré novelu platnú od 1. januára 2022 sprevádza, je podľa pozvaných odborníkov šírenie dezinformácií. Internista Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Marek Kučera vyvrátil tú najčastejšiu nepravdu, a tou je informácia, že špecialisti nevidia liekovú kartu pacienta. Podľa Kučeru každý špecialista ak chce, tak sa vie dostať k údajom o tom, aké všetky lieky pacient berie. Rovnako vyvrátil aj dezinformáciu o tom, že pacientovi po operácii nebude mať kto predpísať lieky, nakoľko na oddeleniach pracujú aj lekári bez atestácie, ktorí lieky predpisovať nemôžu. Na príklade z praxe v UNB uviedol, že nie je pre nemocnicu problém dať každému prepúšťanému pacientovi potrebné lieky, nakoľko na každom oddelení pracuje atestovaný lekár, ktorý ich môže predpísať.

sestrička, zdravotná sestra, zdravotníctvo, ambulancia, nemocnica, odborní asistent Čítajte viac Chaos v predpisovaní liekov. Rezort zdravotníctva sa chystá zmeniť zmenu
16 debata chyba
Viac na túto tému: #lieky #Lieky na predpis