Konfederácia pripomína, že sama prezidentka už poslaneckú novelu zákona o štátnej službe v minulosti vetovala z dôvodu, že by negatívne zasiahla do princípu stability v štátnej službe. „Mechanizmy na skvalitňovanie a zefektívňovanie štátnej služby vrátane možnosti odvolávania vedúcich štátnych zamestnancov, ako je inštitút služobného hodnotenia či inštitút disciplinárnej zodpovednosti, totiž už v platnej právnej úprave existujú a je potrebné ich v praxi využívať,“ pripomína Magdoško.
Čítajte viac Prezidentka dala stop politizácii štátnej správyKOZ zastáva názor, že predmetný zákon o štátnej službe je protiústavný a spôsobí vážny zásah do princípu stability štátnej služby a jeho výsledkom môže byť výrazná politizácia štátnej služby, strata odbornosti, nezávislosti a v neposlednom rade zásah do právnej istoty osôb v štátnozamestnaneckom pomere. „Dôvodom prijatia zákona je podľa nášho názoru politizácia štátnej služby, nakoľko dáva generálnemu tajomníkovi možnosť odvolať vedúceho zamestnanca bez uvedenia dôvodu, čo znamená, že odvolanie z funkcie bude možné aj bez akéhokoľvek racionálneho a objektívneho dôvodu,“ dodáva prezident KOZ. Pripomína, že nová právna úprava sa nedotkne len malej časti štátnych zamestnancov, ale širokého spektra vedúcich zamestnancov v priamej riadiacej línii generálneho tajomníka služobného úradu.
„Generálny tajomník nebude musieť svoje rozhodnutie nikomu vysvetľovať, teda odvolanému funkcionárovi, ani verejnosti a stratí sa aj transparentnosť pri odvolávaní z verejných funkcií,“ zdôraznil Magdoško. Pripomína, že odvolávanie funkcionárov možno očakávať pri každej zmene vlády.
Čítajte viac Zákon o štátnej službe je krok späť