Šéf lesov Köszeghy ponúkol demisiu. Vlčan: O náhrade mám predstavu

Generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibor Kőszeghy sa vzdáva funkcie. Dôvodom má byť neúmerná kritika voči jeho osobe. Informoval o tom na dnešnej tlačovej besede.

, 20.01.2022 12:55, aktualizované: 13:39
Köszeghy Foto:
Generálny riaditeľ Lesov SR Tibor Köszeghy.
debata (7)

„V posledných dňoch čelím z môjho pohľadu neúmernej kritike. Určite sa nájdu chyby a nedostatky, ktoré som vo svojej práci urobil, žiadne z nich však nie sú fatálne alebo zásadné. Napriek tomu ma udalosti posledných dní doviedli k rozhodnutiu, že ponúknem pánovi ministrovi svoju funkciu, aby som nebol prekážkou vo všetkých pozitívnych veciach, ktoré sú ešte naplánované,“ informoval generálny riaditeľ.

Kőszeghy podľa slov ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana (nom. OĽaNO) nechce naďalej čeliť mediálnym útokom rôznych záujmových skupín. „Veľmi si vážim manažérsku prácu pána generálneho riaditeľa Kőszeghyho a vysoko oceňujem jeho morálny kredit, ktorý preukázal tým, že je pripravený ponúknuť pozíciu, a teda odstupuje z pozície generálneho riaditeľa, aby sme ďalej bez rušenia z externého prostredia mohli dokončiť realizáciu toho, čo pred nami ešte stojí,“ uviedol minister Vlčan a dodal, že má predstavu o tom, kto by danú pozíciu mohol v budúcnosti zastávať.

„Potrebujem sa dohodnúť s niektorým z manažérov, aby funkciu mohol prevziať a mohol byť poverený riadením štátneho podniku. Neviem teda presne povedať, kedy sa mi podarí s niekým dohodnúť. Je to veľmi exponovaná pozícia, preto predpokladám, že budem potrebovať nejaký čas, aby som našiel adekvátnu náhradu na túto pozíciu. Keď sa tak stane, bude verejnosť informovaná,“ dodal Vlčan k budúcemu generálnemu riaditeľovi.

Dátum výberového konania zatiaľ minister nespresnil.

Kritika zamestnancov

Len minulý týždeň trinásť bývalých a súčasných zamestnancov žiadalo odchod Köszeghyho. V otvorenom liste „Nemôžeme mlčať“ žiadali aj stretnutie s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO). V liste signatári napríklad uviedli, že niektorí z Köszeghyho nominantov na čele odštepných závodov Lesov sa snažia o zvýšenie ťažby dreva aj v chránených oblastiach.

Agrorezort aj Lesy kritiku odmietli.

Podpísal aj Vigoda

Signatári tiež upozorňujú, že hrozí prinavrátenie finančných tokov oligarchom, ako aj odvolávanie a prepúšťanie zamestnancov, ktorí sa podieľali na transformácii štátneho podniku.

Otvorený list adresovali signatári popredným politikom koaličného OĽANO – Hegerovi, Vlčanovi, ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi, financií a predsedovi hnutia Igorovi Matovičovi a šéfovi poslaneckého klubu OĽANO Michalovi Šipošovi. Medzi signatármi listu je aj bývalý riaditeľ podniku Matej Vigoda, ktorý ho viedol za bývalého agroministra Jána Mičovského.

Agrorezort kritiku minulý týždeň odmietol. „Minister Samuel Vlčan (nominant OĽANO) aktívne presadzuje otvorený spôsob vládnutia, preto ponúka signatárom listu priestor na stretnutie a diskusiu, ak o to prejavia záujem,“ uviedol pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. „Zároveň vníma podporu súčasnému generálnemu riaditeľovi Lesov SR, ktorú vyjadrila drvivá väčšina zamestnancov tohto štátneho podniku,“ upozornilo agroministerstvo.

les, PR Čítajte viac Ako použitý papier zachraňuje prírodu aj ekonomiku

Zástupcovia odborových organizácií zamestnancov podľa MPRV ocenili zlepšenie ekonomickej situácie podniku a nový prístup k odmeňovaniu zamestnancov. „Preto podporujú súčasné vedenie v prebiehajúcich reformách na prospech podniku a jeho zamestnancov,“ dodal agrorezort.

Štátny podnik kritiku taktiež odmietol. „Vedenie štátneho podniku Lesy SR pri svojom konaní postupuje v súlade so zákonom o štátnom podniku, ostatnými právnymi predpismi a vnútropodnikovými normami. Obvinenia, resp. námietky uvádzané v liste sa nezakladajú na pravde a sú v priamom rozpore so skutočnosťami, realizovanými priamo v riadiacej praxi štátneho podniku,“ uviedol odbor komunikácie Lesov SR.

Ťažbu znížili

Obvinenia, že „noví riaditelia“ chcú ťažbové zámery zosilniť mimo území národných parkov, nie sú podľa štátneho podniku pravdivé. „Naše výrobné plány sa striktne opierajú o schválené programy starostlivosti o les a každý z odštepných závodov ich plne rešpektuje,“ zdôraznili štátne lesy.

Lesy zdôraznili, že v rámci uplatňovania princípov prírode blízkeho hospodárenia s dôrazom na ochranu životného prostredia štátny podnik v roku 2021 znížil objem ťažby medziročne o asi 100 000 metrov kubických (m3) a pre rok 2022 predpokladá ďalšie zníženie objemu ťažby o ďalších približne 100 000 m3 dreva.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Lesy SR #Samuel Vlčan #Tibor Kőszeghy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy