Čaputová dohodu s USA podporuje, podpísaním poverí zrejme Naďa

Zuzana Čaputová uviedla, že obrannú dohodu s USA podporuje. Zároveň informovala, že už čoskoro splnomocní jedného z členov vlády, podľa vlastných slov zrejme ministra obrany Jaroslava Naďa, podpísaním tejto dohody s americkou stranou.

20.01.2022 15:38 , aktualizované: 18:52
Čaputová Foto: ,
Prezidentka Zuzana Čaputová
debata (391)

Súčasťou splnomocnenia na podpis, ktoré dá v rámci procesu jej prijatia, bude však interpretačné vyhlásenie o tom, ako SR zmluvu vníma a ako si má zmluvu z právneho pohľadu vykladať. Prezidentka pripustila, že americká strana túto doložku nemusí akceptovať. „V tomto prípade Slovensko nemá záujem o takúto dohodu,“ uviedla hlava štátu.

VIDEO: Vyhlásenie prezidentky k obrannej dohode s USA.
Video

„S ústavnými právnikmi sme nenašli žiadny rozpor s Ústavou Slovenskej republiky, preto som sa rozhodla sa neobrátiť na Ústavný súd,“ uviedla Čaputová.

Prezidentka vníma podľa vlastných slov to, že časť verejnosti dohodu odmieta, či sa jej dokonca obáva. „Niektorí politici túto dohodu zneužívajú,“ uviedla.

Hlava štátu o dohode o obrannej spolupráci s USA, ktorú vláda schválila v stredu 12. januára, rokovala na začiatku týždňa aj s predsedom vlády Eduardom Hegerom (OĽaNO) a predsedom Národnej rady Borisom Kollárom (Sme rodina). Následne v utorok aj s ministrom obrany Naďom (OĽANO) a zahraničia Ivanom Korčokom (nom. SaS).

VIDEO: Reakcia ministra obrany Jaroslava Naďa na vyhlásenie prezidentky Čaputovej.
Video

Prezidentkin postoj ocenil aj minister obrany Jaroslav Naď z OĽaNO. „Som pripravený, ak ma pani prezidentka poverí, ísť podpísať túto zmluvu za SR, čím sa SR stane 24. členskou krajinou NATO z 29, ktorá takúto zmluvu bude mať podpísanú so Spojenými štátmi americkými. Potvrdzujem, že som absolútne stotožnený s interpretačnou doložkou, ako ju nazvala pani prezidentka a ako ju navrhla, a pripojí ju k povereniu na podpis tejto zmluvy. Zároveň potvrdzujem, že na základe tejto zmluvy nebude na Slovensku žiadna americká základňa, žiadne jadrové zbrane a nebude nijakým spôsobom spochybňovaná suverenita SR,“ reagoval Naď.

Heger: Je to správny signál

Podľa premiéra Eduarda Hegera je Čaputovej vyslovenie podpory obrannej spolupráci s USA správnym signálom verejnosti aj spojenom v NATO.

„Schválením dohody v parlamente a jej následným podpísaním pani prezidentkou sa Slovensko pripojí k európskym štátom vrátane Poľska a Maďarska, ktoré už takúto rámcovú dohodu s USA majú uzavretú. Tým sa posilní aj obranyschopnosť východnej hranice Európskej únie,“ píše sa v Hegerovom oficiálnom stanovisku.

Heger za vládu Slovenskej republiky vyhlasuje, že „si ctí záväzky, ktoré má Slovensko voči Severoatlantickej aliancii“.

„Veľmi dobre si uvedomujeme a osobitne v dnešných časoch, keď je mierové spolunažívanie národov v Európe ohrozované Ruskou federáciou, že ten, kto sa nespráva ako spojenec, zostane bez spojencov,“ dodáva oficiálne stanovisko premiéra.

Korčok schvaľuje interpretačné vyhlásenie

Aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) víta vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputoej.

„Odráža jej konzistentný postoj k otázkam obrany a bezpečnosti Slovenska, našim spojencom a k miestu, kde naša krajina v medzinárodných vzťahoch patrí,“ povedal Korčok.

Dodal, že Čaputovej interpretačné vyhlásenie reaguje na dôležité otázky, ktoré zaznievajú vo verejnej a politickej diskusii o tejto dohode a potvrdzuje, že „tento dokument nepredstavuje narušenie suverenity a plne rešpektuje procesy dané Ústavou SR pri schvaľovaní vstupu a pobytu cudzích vojsk na našom území“.

„Opakujem, že celé naše úsilie v súvislosti s touto dohodou má jeden jediný cieľ a tým je posilnenie bezpečnosti a obrany štátu ako aj schopnosť plniť spojenecké záväzky a vzájomné bezpečnostné záruky,“ dodal šéf slovenskej diplomacie.

Opozícia hovorí o základniach

Po podpise dokumentu slovenským ministrom na základe splnomocnenia prezidentky ho musí ešte odobriť Národná rada. Potrebná je následne samotná ratifikácia prezidentkou. Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Predstavitelia vlády deklarovali, že dohoda neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR.

Opozícia zmluvu kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov. Viacerí bývalí politici i mimoparlamentný Hlas vyzvali hlavu štátu, aby sa s celou zmluvou obrátila na Ústavný súd.

Hlas: Najvážnejšia chyba prezidentky

Podporu dohode vníma Hlas ako najvážnejšiu chybu Čaputovej. Strana je sklamaná z rozhodnutia nepodať návrh zmluvy s USA na posúdenie Ústavnému súdu. Strana upozornila Čaputovú, že o súlade s ústavou rozhoduje na Slovensku výlučne ústavný súd, nie kancelária prezidentky.

Predseda Hlasu Peter Pellegrini podotkol, že prezidentka dnes nevyvrátila, ale svojím vylepšovaním zmluvy potvrdila pochybnosti, ktoré si množstvo ľudí na Slovensku spája so zmluvou s USA.

Interpretačnú doložku, ktorou hlava štátu podmienila podpis danej zmluvy, nepovažuje strana za riešenie, ale za vysvedčenie neschopnosti slovenskej vlády vyrokovať text zmluvy, ktorý nevyvoláva pochybnosti a ktorý treba dodatočne vysvetľovať. Prezidentka má zároveň podľa Pellegriniho dvojaký meter na ústavnosť. „Ak ide o požiadavku ľudí na referendum, vtedy ju považuje za nevyhnutné predložiť Ústavnému súdu. Ak ide o požiadavku vlády na nevýhodnú zmluvu s USA, vtedy na to dôvod nevidí. Je to doteraz najvážnejšie zlyhanie pani prezidentky vo vzťahu k slovenským občanom,“ vyhlásil.

Fico: Protislovenský postoj prezidentky je dôvodom na urýchlené konanie referenda

Protislovenský a čisto proamerický postoj prezidentky SR Zuzany Čaputovej je mimoriadne významným dôvodom na urýchlené konanie referenda. Vyhlásil to líder opozičného Smeru Robert Fico na margo vyjadrení hlavy štátu k podpore obrannej dohody s USA. Zo strany prezidentky ide podľa neho o zradu spáchanú na občanoch Slovenska. Za vrchol arogancie považuje interpretačnú doložku, ktorá má byť súčasťou zmluvy.

„Prezidentka dnes spáchala na občanoch Slovenska ďalšiu zradu. Keď ju viac ako 600.000 ľudí žiadalo o vypísanie referenda o predčasných voľbách, podala na Ústavný súd úplne zbytočný návrh proti referendu a zmarila ho. Ak ju dnes ľudia žiadajú, aby aj zmluvu medzi vládami Spojených štátov amerických a Slovenskej republiky dala posúdiť Ústavnému súdu, arogantne im oznamuje, že netreba, lebo podľa nej je všetko v poriadku,“ konštatuje Fico.

Zopakoval, že Slovensko žiadnu zmluvu nepotrebuje a ani nezvyšuje jeho obranyschopnosť. Je presvedčený, že to z krajiny robí atraktívnejší vojenský cieľ. Hovorí o vytváraní vojenských základní, o širokej amnestii pre ozbrojené sily USA či o výcviku ukrajinských žoldnierov na území Slovenska. Na tom podľa neho nemôže zmeniť nič ani žiadna doložka. Pripomína, že vysvetľovacia doložka nie je pre vládu USA záväzná. „Ide len o figový list, úlohou ktorého je zakryť zvrátenosť a nevýhodnosť obsahu zmluvy pre SR,“ konštatuje Fico.

SNS kritizuje, že prezidentka nepodala dohodu na Ústavný súd

Mimoparlamentná SNS kritizuje, že prezidentka Zuzana Čaputová nepodala zmluvu o obrannej spolupráci s USA na Ústavný súd SR. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová. SNS vyzvala prezidentku, aby prehodnotila svoje stanovisko.

Jediným účelom konania hlavy štátu je podľa SNS urýchliť podpis zmluvy. Strana tiež upozornila, že dlhé roky sme dokázali fungovať bez tejto zmluvy. „Je na zamyslenie, prečo práve teraz sme tak tlačení, prečo taká rýchlosť, a prečo taký alibizmus našich ústavných činiteľov,“ skonštatovali v stanovisku.

Aj mimoparlamentné KDH je presvedčené, že prezidentka mala nechať obrannú zmluvu s USA posúdiť Ústavným súdom SR. Využitie všetkých právnych prostriedkov by podľa hnutia viedlo k väčšej právnej istote. „Upokojila by tým napätú situáciu v spoločnosti a pomohla by vyvrátiť pochybnosti,“ uvádza hnutie vo svojej reakcii, ktorú TASR poskytla hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

VIDEO: Vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček o interpretačnom vyhlásení.
Video
Black Hawk Čítajte viac Obyvatelia Sliaču chcú vedieť, aký vplyv bude mať dohoda s USA na ich život
391 debata chyba
Viac na túto tému: #Ivan Korčok #Eduard Heger #Zuzana Čaputová #vojenská dohoda s USA