Potrebujeme posilniť aj slovenskú pripravenosť, upozorňuje Čaputová

V súvislosti s dianím na Ukrajine sa musíme pripraviť na všetky scenáre, upozorňuje prezidentka Zuzana Čaputová.

, 25.01.2022 18:10
prezidentka čaputová Foto: ,
Zuzana Čaputová
debata (193)

„Bezpečnostná situácia v našom regióne sa zhoršuje. Na hranici s našim susedom, Ukrajinou, už niekoľko týždňov Ruská federácia bez jasného zdôvodnenia koncentruje veľkú prítomnosť svojich ozbrojených síl. Zároveň, koncom roka Moskva publikovala požiadavky smerom k Spojencom v Severoatlantickej aliancii a Spojeným štátom americkým. V nich okrem iného žiada obmedzenie suverenity Ukrajiny v možnosti vybrať si svoju zahraničnú politiku, či obranné partnerstvá. Pokiaľ ide o vojenskú prítomnosť NATO v našom regióne, Rusko požaduje de facto návrat k stavu predtým, ako niektoré členské štáty Aliancie, vrátane Slovenska, do nej vstúpili,“ reaguje prezidentka Zuzana Čaputová na aktuálnu situáciu na Ukrajine.

„Veľmi ma mrzí, že napriek našej otvorenosti a pokračujúcemu diplomatickému úsiliu, ktoré vnímam, ako jedinú dobrú cestu k nájdeniu riešenia súčasnej situácie, januárové rokovania s ruskou stranou, zatiaľ, nepriniesli zníženie napätia, skôr naopak. Dialóg s Ruskom pritom považujem za potrebný a správny. Zdieľame jeden bezpečnostný priestor – európsky kontinent – na ktorom chceme všetci, malé aj veľké štáty bez rozdielu, žiť naďalej v bezpečí. Platí, že jedným zo základných predpokladov pre takéto spolunažívanie je vzájomný rešpekt voči pravidlám, ktoré sme si spoločne, vrátane Ruskej federácie, dohodli,“ pokračuje prezidentka.

naď korćok Čítajte viac Korčok: Situácia na Ukrajine je vážna, neakceptujeme všetky podmienky Ruska

Hovorí, že podporuje kroky, ktoré Severoatlantická aliancia a Európska únia doteraz prijali – ponuku pokračovania dialógu s Ruskom na jednej strane a podporu Ukrajiny a posilnenie jej schopnosti brániť sa na druhej strane. „Potrebujeme však posilniť aj našu vlastnú, slovenskú, pripravenosť v prípade, že sa situácia na východ od našich hraníc bude naďalej zhoršovať a Rusko Ukrajinu znovu napadne. Nikto z nás si takýto scenár neželá a potrebujeme urobiť maximum pre to, aby nenastal. No nepripraviť sa naň – od preverenia krízového manažmentu a obranyschopnosti štátu, po zintenzívnenie podpory Ukrajiny a komunikácie s našimi spojencami a partnermi – by bolo nezodpovedné,“ podotýka.

Čaputová dodáva, že kontakt medzi predstaviteľmi štátu a predstaviteľmi ozbrojených síl, je v poslednom čase veľmi intenzívny a odzrkadľuje vážnosť situácie. „Preventívne sa pripraviť na všetky možné scenáre, je naša základná povinnosť,“ zdôrazňuje.

© Autorské práva vyhradené

193 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #vojna na Ukrajine #Zuzana Čaputová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy