Remišová: Ďalšie zatváranie už nepodporíme. Kamenický víta kratšiu karanténu

Strana Za ľudí viac nepodporí zavádzanie núdzového stavu ani ďalšie zatváranie. Uviedla to vicepremiérka a ministerka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

30.01.2022 14:44
remišová, korčok Foto: ,
Zľava minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SAS) a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) počas mimoriadneho rokovania o situácii na Ukrajine 25. januára 2022.
debata (7)

Spolu s podpredsedom Smeru Ladislavom Kamenickým sa zhodujú, že je potrebné postupne začať uvoľňovať opatrenia a vrátiť sa do normálneho života. Ak odborníci a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) rozhodnú, že povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je potrebné, Za ľudí ich podporia. Kamenický s povinným očkovaním nesúhlasí.

Podľa Remišovej sa Slovensko musí naučiť s novým koronavírusom dlhodobo žiť, pričom je potrebné pripraviť dlhodobú stratégiu na boj s pandémiou. Ako uviedla, strana bude presadzovať postupné uvoľňovanie opatrení, ako aj kapacitných obmedzení v kultúre. „Ak sa ukáže, že variant omikron neplní nemocnice tak, ako delta, tak za nás by sa mali opatrenia postupne uvoľňovať a mali by sme sa vracať do normálu.“

Igor Daniš aktual Čítajte viac Dobrodružstvo omikron. Vládne opatrenia nemajú logiku

S uvoľňovaním súhlasí aj Kamenický, víta tiež skrátenie karantény. „Keby každý, kto dostal omikron, ostal doma, tak skolabujú všetky ekonomiky.“ Osobne by uvítal, ak by najmä ľudia, ktorí sa po návrate zo zahraničia otestujú, nemuseli absolvovať karanténu. „Sú mnohokrát viac testovaní, keď prídu na Slovensko. A tí, ktorí boli zaočkovaní, môžu byť prenášači, prešli cez hranicu, tí karanténu nemajú.“ Kamenický tiež dodal, že nesúhlasí s povinným očkovaním a je tiež proti akémukoľvek nútenému očkovaniu detí.

V súvislosti s dianím na ukrajinsko-ruskej hranici Remišová uviedla, že celá vládna koalícia preferuje mierové riešenie. Je podľa nej dôležité, aby Slovensko posilňovalo svoju obranyschopnosť a pripravilo sa na všetky alternatívy.

Slová vicepremiérky, ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS) aj ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) sú, ako povedal Kamenický, viac militantné ako vyjadrenia Ukrajiny a Ruska. Pripomenul, že obe strany deklarujú, že žiadna vojna nehrozí.

ukrajina Čítajte viac Putinov poslanec verbuje Ukrajincov: Vstúpte do ruskej armády

Opakovane zdôraznil, že Smer nesúhlasí s prijatím obrannej zmluvy s USA. Kritizuje prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, že sa vo veci neobrátila na Ústavný súd SR. „Kroky, ktoré robí Remišová, Naď, Korčok aj prezidentka, nám dávajú dôvod na to, aby sme hovorili o tom, že sú niekým riadení. Lebo toto sú americké záujmy,“ vyhlásil Kamenický.

Remišová reagovala, že rozhodnutie prezidentky rešpektuje a nebude zasahovať do jej kompetencií, Kamenického vyjadrenia odmieta. „Opozícia rozpráva nezmysly a tie názory, aj na pani prezidentku, sú bezprecedentné,“ uviedla ministerka. V súvislosti s postojmi a krokmi opozície týkajúcimi sa zmluvy s USA či dianím na východnej hranici hovorí o pokrytectve a vlastizrade.

kollár, kašper Čítajte viac Za obrannú dohodu s USA nezahlasuje minimálne päť poslancov Sme rodina
7 debata chyba
Viac na túto tému: #núdzový stav #Veronika Remišová #Ladislav Kamenický #rusko-ukrajinský konflikt #vojenská dohoda s USA
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy