Naď dohodu s USA podpíše asi už vo štvrtok

Prezidentka Zuzana Čaputová poverila ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) podpisom obrannej dohody. Tento týždeň slovenská delegácia odcestuje do USA, podpis sa očakáva vo štvrtok.

, 30.01.2022 22:12, aktualizované: 31.01.2022 10:23
Jaroslav Naď Foto: ,
Uprostred minister obrany Jaroslav Naď
debata (1305)

Ako spresnil rezort obrany s ministrom Naďom odcestuje aj šéf ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS).

„Účelom cesty je podpis Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými na základe poverenia prezidentky Zuzany Čaputovej. Podpis dohody sa očakáva vo štvrtok 3. februára 2022,“ informovalo ministerstvo obrany.

Naď odmietol spájanie procesu rokovaní a schvaľovania Dohody s aktuálnou situáciou na hraniciach Ukrajiny a Ruskej federácie. „Súčasné znenie Dohody o spolupráci v oblasti obrany je výsledkom niekoľkoročných expertných rokovaní oboch strán, ktorý pripravovali odborníci z viacerých rezortov viac ako štyri roky,“ vysvetlil v tlačovej správe.

Obaja ministri deklarujú, že dohoda plne rešpektuje suverenitu SR, Ústavu a právny poriadok SR. Odmietajú, že by vytvárala predpoklad stálej prítomnosti USA alebo umiestnenie jadrových zbraní na území SR. „Dezinformačná kampaň, ktorá sprevádza Dohodu je intenzívna a smeruje na tie najsilnejšie ľudské emócie. Toto strašenie je úplne zbytočné,“ tvrdí Naď.

Ako vyhlásil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) aj americká strana pridala k dohode interpretačnú doložku. Kollár povedal, že texty slovenskej a americkej doložky sú v podstate rovnaké.

Kollár už viackrát vyhlásil, že približne vo štvrtok by mal Naď spolu s ministrom zahraničia Ivanom Korčokom (nom. SaS) odletieť do Spojených štátov.

Po podpise pôjde zmluva do parlamentu. Možno očakávať, že sa ňou poslanci budú zaoberať už na schôdzi, ktorá sa začne v utorok. Na jej schválenie je potrebná prostá väčšina v parlamente. Potom bude na rade prezidentka s rafitikáciou.

Opozícia v tejto súvislosti hovorí o referende. Chce, aby sa ľudia v plebiscite vyjadrili, či súhlasia s podpisom obrannej zmluvy.

VIDEO: Nie všetci poslanci od Kollára zdvihnú ruku za zmluvu.

Viac videí a relácií si pozrite v TV Pravda.ďalšie vi­deá

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Jaroslav Naď #Zuzana Čaputová #obranná dohoda
Flowers