Hattas chce ísť do komunálnych volieb s novou regionálnou stranou

Marek Hattas bude v jesenných komunálnych voľbách obhajovať post nitrianskeho primátora. Zároveň oznámil založenie novej krajskej strany Tím Kraj Nitra - Združenie kandidátov Nitrianskeho kraja i začiatok zberu podpisov potrebných na vznik strany.

03.02.2022 10:48, aktualizované: 12:00
Marek Hattas Foto: ,
Primátor Nitry Marek Hattas na snímke z novembra 2018
debata (5)

Tím Kraj Nitra má byť podľa Hattasa platformou pre odborníkov a aktívnych ľudí, ktorí sa chcú jasne identifikovať, vymieňať si skúsenosti a vzájomne sa podporovať. „Spájajú nás hodnoty demokracie, otvorenosti a transparentnosti. A hlavne chuť meniť k lepšiemu naše mestá a samosprávy nielen v Nitre, ale aj v Leviciach, Nových Zámkoch, Šali, Zlatých Moravciach či Vrábľoch,“ skonštatoval Hattas.

VIDEO: Marek Hattas bude v jesenných komunálnych voľbách obhajovať post nitrianskeho primátora.

Podľa jeho slov si vznik novej politickej strany vynútila novela volebného zákona, ktorá neumožňuje vytvárať spoločné kandidátne listiny združeniam kandidátov. „V roku 2018 sme mohli kandidovať v komunálnych voľbách ako Tím Hattas, Tím Vallo, Vráble City… Žiaľ, novela volebného zákona z dielne strany Smer a SNS túto možnosť zrušila. Ako poslanec Národnej rady som sa snažil iniciovať novelu tohto zákona, aby do komunálnych volieb mohli kandidovať regionálne strany alebo združenia kandidátov, tak ako je to možné v 17 krajinách Európskej únie. Táto novela však bola vetovaná. Dnes sa teda dá zákonným spôsobom jasne identifikovať na kandidátnom lístku iba cez politickú stranu,“ vysvetlil Hattas.

Ako pripomenul, na jeseň sa budú prvýkrát konať spojené voľby do miestnych i krajských samospráv. „Pred štyrmi rokmi sme vstupovali do komunálnej politiky odhodlaní meniť Nitru k lepšiemu. Založili sme Tím Hattas a spojili sme odborníkov a aktivistov. Pri spojených krajských a komunálnych voľbách sa otvára príležitosť priniesť zmenu pre celý región. Združujeme preto šikovných ľudí naprieč celým krajom,“ vyhlásil Hattas.

Tím Kraj Nitra má k dnešnému dňu založený prípravný výbor a dáva dokopy aktivistov, ktorí budú zbierať podpisy potrebné na vznik strany. „Našou ambíciou je pracovať v mestách, obciach a samosprávnom kraji. Sme si vedomí, že budeme čeliť veľkej antikampani. My sa však chceme sústrediť na svoju činnosť, nestoja za nami žiadni oligarchovia, nie sme nikomu nič dlžní. Naše riešenia i mená kandidátov budeme zverejňovať priebežne. Teraz sa chceme sústrediť na vyzbieranie 10-tisíc podpisov,“ dodal Hattas.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Marek Hattas
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy