Pokračovanie článku: Dobre si to zrátali? Dohoda s USA môže v parlamente naraziť

Rozbiehajú sa petície

Na hlasovanie proti vojenskej dohode poslancov vyzvalo aj 44 osobností spoločenského života z rôznych profesií združených v iniciatíve Zjednotení za mier. V otvorenom liste poslancov upozorňujú, že táto dohoda bude mať ďalekosiahle dôsledky pre slobodu, suverenitu a bezpečnosť Slovenska.

„Slovensko má na rozdiel od mnohých iných štátov NATO veľmi zlú historickú skúsenosť s pobytom cudzích vojsk na našom území, a preto je na túto otázku oprávnene citlivé,“ zdôraznili osobnosti, medzi ktorými sú aj dvaja emeritní ústavní sudcovia Eduard Bárány a Ján Drgonec, historici Eduard Chmelár a Roman Hradecký, viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová, bývalý predseda vlády Ján Čarnogurský či hudobný skladateľ a nositeľ Radu Ľudovíta Štúra III. triedy Vladimír Godár.

Časť z nich v pondelok pred Bratislavským hradom ohlásila vznik po Ficovi už druhého petičného výboru, ktorý má pripraviť vyhlásenie referenda za zrušenie vojenskej zmluvy s USA. Jeho členkou je spolu s Čarnogurským aj bývalá dlhoročná zástupkyňa Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková. A ako písala Pravda ešte 25. januára, vlastnú petíciu za vyhlásenie referenda už pripravil aj samozvaný víťaz ostatných prezidentských volieb Štefan Harabin.

© Autorské práva vyhradené

304 debata chyba
Viac na túto tému: #Obranná dohoda s USA
Flowers