zdroj: NCZI
Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse
Všetky grafy23:31 Žiaci a študenti českých škôl sa v pondelok posledný raz plošne testovali na COVID-19. Podľa pôvodného plánu sa mali testovať do konca februára. Dôvodom ukončenia je pretrvávajúci pokles počtu nakazených. Žiaci, ktorí do školy prídu v priebehu týždňa, sa ešte budú musieť otestovať, ale v sobotu 19. februára sa toto opatrenie v českých školách definitívne skončí. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.
Podľa informácií českého ministerstva zdravotníctva testovanie v posledných týždňoch ukázalo, že vírusová záťaž u žiakov aj učiteľov klesá. Minulý týždeň vo štvrtok PCR testy v školách odhalili viac ako 10-tisíc nákaz, v predchádzajúcom týždni ich bolo o päťtisíc viac.
21:54 Kanadská polícia zatkla 11 protestujúcich, ktorí mali „tajnú skrýš strelných zbraní“ a blokovali hraničný priechod medzi Kanadou a USA, kde ľudia demonštrujú proti pandemickým obmedzeniam.
Priechod sa nachádza medzi obcou Coutts v kanadskej provincii Alberta a medzi americkým štátom Montana, spresnila tlačová agentúra AFP.
Ako uviedla Kráľovská kanadská jazdecká polícia (RCMP), urobila kontroly troch návesov kamiónov, keď sa dozvedela o „malej organizovanej skupine v rámci väčšieho protestu v Coutts…, ktorá mala k dispozícii tajnú skrýš strelných zbraní s veľkým množstvom munície“.
„Skupina bola údajne pripravená použiť silu proti policajtom, ak by sa pokúsili prerušiť blokádu,“ spresnila RCMP.
Polícia dodala, že zhabala pušky, ďalšie ručné strelné zbrane, nepriestrelné vesty, mačetu a „veľké množstvo streliva“. Zároveň uviedla, že v predchádzajúci deň prekazila pokus veľkého poľnohospodárskeho traktora a ťahača s návesom vraziť do policajného auta.
Hraničný priechod medzi kanadskou obcou Coutts a obcou Sweet Grass v americkom štáte Montana je už niekoľko dní blokovaný protestujúcimi ľuďmi, ktorí takto prejavujú solidaritu s demonštráciou v kanadskej metropole Ottawa. Tá už teraz vstupuje do tretieho týždňa trvania.
Demonštrácie začali kanadskí kamionisti – žiadali zrušenie povinného očkovania proti koronavírusu, ktoré je nutné pri návrate z USA.
Ich požiadavky však teraz zahŕňajú zrušenie všetkých opatrení proti šíreniu koronavírusu a mnohí protestujúci vyzývajú aj na odchod liberálnej vlády kanadského premiéra Justina Trudeaua.
20:39 Pondelňajšia demonštrácia pod značkou „konvoj slobody“ v Bruseli sa skončila neúspechom. Polícia popoludní o 16.00 h znovu otvorila prístup do hlavného mesta Belgicka a zrušila dočasné uzávery diaľnic a kontroly áut pred vstupom do Bruselu, ktoré zaviedla práve v obavách, že kamióny a osobné vozidlá zablokujú metropolu. Uviedla to televízna stanica RTBF.
Mierny dopravný chaos pretrvával v blízkosti Schumanovho námestia, ktoré polícia ohradila a vylúčila tam možnosť premávky, aby sa do takzvanej európskej štvrte so sídlami inštitúcií EÚ vozidlá s demonštrantmi nedostali.
Podľa denníka The Brussels Times vodiči a priaznivci pondelňajšieho protestu, ktorí sa nakoniec dostali do centra Bruselu, boli rôznorodou zmesou ľudí, ktorí prišli vysloviť svoj nesúhlas najmä s opatreniami súvisiacimi s ochorením COVID-19, očkovaním a rôznymi obmedzeniami, ktoré im bránia voľne sa pohybovať medzi krajinami EÚ a pri výkone svojej práce.
Pôvodným plánom bruselskej verzie „konvoja slobody“, aspoň podľa výziev šírených na sociálnych sieťach, bolo zahltiť hlavné dopravné tepny do hlavného mesta, vyvolať masívne dopravné zápchy a ekonomicky paralyzovať metropolu. Protest ako taký však nebol úradne povolený, a preto federálna polícia a dopravná polícia kontrolovali nielen vstup do Bruselu, ale aj francúzsko-belgické hranice a odkláňali kamióny, autobusy, menšie úžitkové vozidlá a osobné autá na záchytné parkoviská na okraji Bruselu.
Viedlo to k menšiemu protestnému zhromaždeniu, v počte okolo 40 vozidiel a niekoľko desiatok ľudí, v priestore výstaviska vo štvrti Heysel. Samotný protest v centre mesta bol dosť chaotický, keď sa demonštranti rozdelili na dve väčšie skupiny a niekoľko menších hlúčikov, ktoré navrhovali rôzne inštitúcie a úrady, pred ktorými by mohli vyjadriť svoju nespokojnosť. Jedna z väčších skupín sa zhromaždila na Námestí svätej Kataríny v historickom centre mesta, ďalšia asi 200-členná skupina sa dostala do mestského parku Parc du Cinquantenaire, odkiaľ sa demonštranti chceli dostať na Schumanovo námestie, ktoré však bolo ohradené a chránené jednotkami polície.
19:54 Veľká časť Britov stále pracuje z domu, hoci sa môžu vrátiť do kancelárií** po tom, ako vláda takmer pred mesiacom zrušila odporúčanie na prácu na diaľku. Britský premiér Boris Johnson ešte 20. januára oznámil, že odporúčanie pracovať z domu sa v Anglicku s okamžitou platnosťou ruší. Napriek tomu v období od 19. do 30. januára až 36 percent britských zamestnancov uviedlo, že za ostatných sedem dní aspoň raz pracovali z tomu. Vyplýva to prieskumu britského štatistického úradu, o ktorom informuje portál news.sky.com.
Podľa štatistického úradu podiel ľudí pracujúcich z domu vo Veľkej Británii v ostatných týždňoch v skutočnosti stúpol. Aj tak však zostal pod úrovňou z júla 2020, kedy kulminoval. Z domu vtedy pracovala takmer polovica obyvateľov krajiny.
Údaje o práci z domu sú nepriaznivé pre britského ministra financií Rishiho Sunaka, ktorý zamestnancov nabáda, aby sa vrátili do kancelárií. Pomalý návrat na pracoviská má utlmujúci vplyv na oživenie centier miest, čo poškodzuje obchody, kaderníctva, krčmy a bary, ktoré pandémia ťažko postihla.
19:33 Muzafferovi Kayasanovi vychádza pozitívny test na koronavírus už neuveriteľných 14 mesiacov. Celkovo mal 78 pozitívnych testov.
Čítajte viac Neuveriteľné: Turek má covid 14 mesiacov, pozitívnych mal 78 testov19:15 Nemecko zvažuje, že do 20. marca postupne uvoľní hlavné opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na predbežné rokovanie zástupcov vlády a spolkových krajín. Definitívne o postupe rozhodne v stredu kancelár Olaf Scholz s ministerskými predsedami jednotlivých krajín.
Návrh počíta s tým, že sa najprv rozšíri počet očkovaných a vyliečených osôb, ktoré sa môžu stýkať v súkromí. Teraz platí hranica desiatich ľudí, po novom bude dvojnásobná. Po celom Nemecku budú mať novo možnosť navštevovať maloobchody aj neočkovaní, pokiaľ budú mať ako všetci ostatní respirátor.
Od 4. marca má byť možná návšteva reštauračných a ubytovacích zariadení pre všetkých, ktorí sú očkovaní, uzdravení alebo majú negatívny výsledok testu. Uvoľniť sa majú aj opatrenia obmedzujúce počet návštevníkov verejných podujatí, vrátane tých športových.
„V treťom a poslednom kroku odpadnú od 20. marca 2022 všetky zásadné ochranné opatrenia,“ stojí aj v návrhu. Týkať sa to bude napríklad opatrenie o práci z domova.
Jedno z mála nariadení, ktoré by naďalej malo zostať v platnosti, bude povinnosť nosiť ochranu úst a nosa vo vnútorných verejných priestoroch.
18:35 Maďarsko zrejme dosiahlo vrchol piatej vlny koronavírusovej pandémie a počet infikovaných začne klesať, avšak iba pomaly, vyhlásil v rozhovore pre komerčnú televíznu stanicu TV2 hlavný infektológ Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik.
„Tlak na zdravotníctvo neklesne, pretože hospitalizovaní trávia dlhší čas v nemocničnom ošetrení a v menšej miere bude klesať aj počet pacientov v intenzívnej starostlivosti i úmrtí,“ cituje spravodajca TASR slová infektológa.
Podľa Szlávika v nemocniciach leží mnoho starších pacientov s inými ochoreniami, avšak tí, ktorí majú pozitívny výsledok testu na nový druh koronavírusu, sú umiestnení na covidové oddelenia, aj keď ich ochorenie nie je spôsobené vírusom.
Szlávik zdôraznil, že drvivá väčšina hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti nebola zaočkovaná proti covidu.
17:38 Premiér kanadskej provincie Ontário Doug Ford oznámil, že zruší požiadavku na preukazovanie sa očkovacími pasmi. Provincia Ontário je už viac než dva týždne epicentrom protestov proti opatreniam súvisiacim s koronavírusom. Informovala o tom agentúra AFP.
„Ideme sa zbaviť pasov,“ povedal Ford na tlačovej konferencii s tým, že drvivá väčšina ľudí je proti koronavírusu zaočkovaná a vrchol vlny vyvolanej koronavírusovým variantom omikron pominul.
Na zrušenie opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu vyzývajú demonštranti, ktorí blokujú kanadskú metropolu Ottawa v provincii Ontário, už vyše dvoch týždňov, pripomína AFP.
Polícia v nedeľu rozohnala protestujúcich, ktorí blokovali most Ambassador Bridge medzi Kanadou a americkým mestom Detroit – kľúčovú obchodnú spojnicu. Demonštranti však naďalej blokovali hraničné priechody v Alberte a Manitobe nákladnými autami a poľnohospodárskymi zariadeniami.
Podľa kanadskej verejnoprávnej televízie CBC je premiér Justin Trudeau pripravený použiť zákon o mimoriadnych situáciách, aby dal vláde dodatočné právomoci v prípade národnej krízy.
Uvoľňovanie zdravotníckych opatrení v Ontáriu sa začne vo štvrtok 17. februára odstránením „všetkých kapacitných obmedzení okrem športových podujatí, koncertov a divadiel, ktoré budú obmedzené na 50 percent, niektoré podujatia s vysokým rizikom budú tiež obmedzené na 25 percent“, spresnil Ford.
Samotný očkovací pas bude zrušený 1. marca, píše AFP.
16:40 Vo zvolenskej nemocnici narastá počet pacientov pozitívnych na koronavírus. V o tom pondelok informovala Ivana Popluhárová, manažérka komunikácie skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí.
Ako dodala, nemocnica niekoľko týždňov zaznamenáva nápor vlny variantu omikron. „Vďaka takmer 80 percent zaočkovaného personálu proti ochoreniu Covid-19 sú však v prípade nakazenia priebehy mierne a zamestnanci sú vo väčšine prípadov schopní rýchleho návratu do práce. Momentálne nám chýba 48 zamestnancov, dokážeme však zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zmysle reprofilizačného príkazu ministra zdravotníctva a neodkladnú starostlivosť,“ uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá.
Podľa Popluhárovej je v pondelok vo zvolenskej nemocnici hospitalizovaných 42 pacientov pozitívnych na nový koronavírus alebo s podozrením naň, z toho dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii. V Nemocnici Agel Krupina, ktorá patrí pod zvolenskú nemocnicu, je hospitalizovaných ďalších desať pacientov s covidom. „Dlhodobo klesá aj záujem pacientov o vakcináciu proti tomuto ochoreniu, v minulom týždni sa dalo zaočkovať 162 ľudí,“ ukončila. (tasr)
16:38 V dôsledku nižšieho záujmu o očkovanie Košický samosprávny kraj utlmí očkovanie v obchodnom centre v Spišskej Novej Vsi. Očkovacia kója tam bola doposiaľ pre obyvateľov k dispozícii každý štvrtok a piatok. Od aktuálneho týždňa budú zdravotníci na tomto verejnom mieste očkovať už len jeden deň, a to v piatok v nezmenenom čase od 9.00 do 17.00 h. (tasr)
16:36 Prešovský samosprávny kraj aplikoval záujemcom od piatka (11. 2.) do nedele (13. 2.) na troch očkovacích miestach 489 vakcín proti covidu. Prvých dávok bolo len približne 11 percent. Ľudia sa mohli dať zaočkovať v obchodných centrách v Prešove, Poprade a počas výjazdu v meste Spišská Belá.
Prešovský samosprávny kraj od začiatku roka doteraz podal 16 549 vakcín. Za február to zatiaľ bolo 1 115 dávok. (tasr)
15:56 Počet hospitalizovaných s koronavírusom v nemocniciach na Zemplíne stúpol za uplynulých sedem dní o 48. Najvýraznejší prírastok, 20 pacientov na covidovom oddelení evidujú v Michalovciach, najnižší vo Vranove nad Topľou. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytla PR špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Bianka Krejčíová.
Spomedzi 49 pacientov, ktorí boli v pondelok v michalovskej nemocnici hospitalizovaní s ochorením spôsobeným novým koronavírusum, podporu umelej pľúcnej ventilácie (UPV) potrebovali štyria. Druhý najvyšší nárast pacientov na covidových lôžkach, o deväť, zaznamenala oproti pondelku 7. februára mestská Nemocnica Snina. Ako sa vyjadrila námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Jana Kapáková, v zariadení aktuálne evidujú 32 pacientov nakazených koronavírusom.
O osem sa za sedem dní zvýšil počet pacientov s covidom v trebišovskej nemocnici, kde podporu UPV potrebuje jeden z 36 aktuálne hospitalizovaných. Z 13 na 19 stúpol počet obsadených covidových lôžok v nemocnici v Humennom, napojenie na UPV si tu nevyžaduje zdravotný stav žiadneho takéhoto pacienta. Vo vranovskej nemocnici sa počet hospitalizovaných s covidom za sedem dní zvýšil z 21 na 26. V prevádzke tu sú tiež dve zo štyroch UPV vyčlenených pre pacientov na covidových lôžkach. (tasr)
15:55 Za uplynulý týždeň pribudlo v Trenčianskom samosprávnom kraji 17 042 ľudí s pozitívnym PCR testom na nový koronavírus. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom ich počet stúpol o 2 614. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Najviac prípadov v TSK, 3 646, odhalili testy v okrese Trenčín. Nasledovali okresy Prievidza (3 323), Považská Bystrica (1 964), Ilava (1 868), Nové Mesto nad Váhom (1 720), Púchov (1 719), Bánovce nad Bebravou (998), Partizánske (978) a Myjava (826).
Na Slovensku pribudlo za rovnaký čas 122 653 osôb s pozitívnym PCR testom. Je to o 3 774 viac ako v predchádzajúcom týždni. Najviac ich bolo v Žilinskom samosprávnom kraji (18 213), najmenej v Banskobystrickom samosprávnom kraji (12 367). (tasr)
15:28 Od utorka 15. februára sa bude možné zaregistrovať na očkovanie novou vakcínou od spoločnosti Novavax cez portál korona.gov.sk. Potvrdila to hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Slovensko zakontrahovalo celkovo 600-tisíc dávok vakcíny proti covidu od spoločnosti Novavax. Od dvojdávkovej vakcíny si minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sľubuje zvýšenie záujmu o očkovanie. (korona.gov.sk, tasr)
15:23 Vojvodkyňa z Cornwallu Camilla mala pozitívny test na koronavírus iba niekoľko dní po tom, čo sa nakazil koronavírusom jej manžel princ Charles. „Jej kráľovská výsosť, vojvodkyňa z Cornwallu mala pozitívny test na Covid-19 a teraz sa nachádza v domácej karanténe,“ oznámil hovorca páru s tým, že Camilla dodržiava príslušné vládne nariadenia.
Camilla dostala covid po prvý raz, Charles ho má druhýkrát. Vojvodkyňa bola trikrát očkovaná proti covidu. (news.sky.com, tasr)
14:12 Univerzita v belgických Antverpách udelí titul doctor honoris causa turecko-nemeckému páru výskumníkov Ugurovi Sahinovi a Özlem Türeciovej, ktorí pomohli vyvinúť RNA vakcínu proti covidu vyrábanú konzorciom Pfizer–BioNTech. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra Belga.
Oboch popredných predstaviteľov nemeckej firmy BioNTech navrhla na ocenenie Fakulta medicíny a zdravotníctva Univerzity v Antverpách. Titul doctor honoris causa Antverpskej univerzity okrem nich dostanú aj belgickí umelci Anne-Mie Van Kerckhovenová a Paul Van Hoeydonck, rakúsky inžinier Helmut Rechberger, americká právnička Patricia J. Williamsová a kanadská sociologička Michele Lamontová. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční v dňoch 29. až 31. marca. Vzhľadom na pandemickú situáciu sa bude konať viacero menších odovzdávacích ceremónií. (belga, tasr)
13:49 Hongkong v pondelok oznámil, že od utorka začne očkovať proti novému druhu koronavírusu aj deti vo veku od troch rokov – používať bude čínsku vakcínu Sinopharm. V Hongkongu, ktorý má 7,5 milióna obyvateľov, je proti covidu plne zaočkovaných 73 percent dospelej populácie, avšak nižšia miera vakcinácie prevláda u starších ľudí – čo sa týka seniorov nad 70 rokov je zaočkovaných len približne polovica z nich.
Momentálne je hospitalizovaných alebo čaká na prijatie do nemocníc vyše 7-tisíc ľudí. V Hongkongu do nemocníc posielajú i ľudí, ktorí nemajú nijaké príznaky covidu.
Aktuálna vlna pandémie v tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny spôsobená šírením variantu omikron si vyžiadala zavedenie viacerých nových obmedzení vrátane limitov na stretávania sa najviac dvoch domácností. Po 18.00 h je navyše zakázané aj stravovanie sa v reštauráciách. Vstup do nákupných centier a supermarketov budú mať povolené len zaočkované osoby. Kaderníctva, bohoslužobné miesta, ako aj viaceré obchody musia zostať zatvorené. Do začiatku marca budú zatvorené i škôlky a školy – žiaci sa učia z domu už od januára.
Hongkong má podobne ako Čína politiku nulovej tolerancie covidu, čo znamená, že i v prípade potvrdenia len niekoľkých infekcií úrady okrem povinného nosenia rúšok nariaďujú aj karanténu i uzatvorenie celých budov, mestských štvrtí či miest a obcí, kde sa objavili ohniská nákazy.
Predstavitelia v Pekingu tvrdia, že nasadenie stratégie „života s vírusom“, akú prijali niektoré iné krajiny, by spôsobilo preťaženie hongkonského zdravotníckeho systému. V pondelok dosahovala obsadenosť tamojších nemocníc 90 percent kapacít.
V Hongkongu zaznamenali od vypuknutia pandémie 22 980 prípadov nákazy a 219 súvisiacich úmrtí. V pondelok pribudlo 1 347 novoinfikovaných. Od decembra vzhľadom na mimoriadne nákazlivý variant omikron stúpol počet infekcií za niekoľko týždňov o vyše 8-tisíc. Pritom ešte do konca roka evidovali v Hongkongu len vyše 12-tisíc potvrdených prípadov. Tamojší vedci v piatok varovali, že do konca marca by denne mohlo pribúdať až do 28-tisíc prípadov. (ap, tasr)
13:31 Švédsky úrad verejného zdravotníctva odporučil v pondelok podanie štvrtej dávky proticovidovej vakcíny ľuďom vo veku nad 80 rokov, ako aj osobám žijúcim v opatrovateľských domovoch či odkázaným na domácu starostlivosť.
Štvrtú dávku by mali dostať najskôr po štyroch mesiacoch od podania tretej. „Ochorenie Covid-19 sa vo Švédsku stále intenzívne šíri. V ostatných týždňoch týždňoch bol hlásený zvýšený počet prípadov, a to aj medzi ľuďmi so zvýšeným rizikom závažného priebehu ochorenia,“ priblížil zmienený úrad.
Podotkol, že vekom slabne schopnosť imunitnej odpovede na očkovanie a vytvorenie si dlhodobej ochrany pred vírusom. Práve posilňujúca dávka vakcíny však túto ochranu zlepšuje, uvádza vo vyhlásení zmieneného úradu epidemiológ Anders Tegnell. Vo Švédsku už dostalo tretiu dávku vakcíny vyše 85 percent ľudí vo veku 80 a viac rokov, a tiež 55 percent osôb starších ako 18 rokov.
Táto škandinávska krajina sa ešte na začiatku pandémie dostávala na titulky zahraničných médií, keďže presadzovala iný prístup k nákaze, ako väčšina západných krajín a nezaviedla žiaden lockdown. Aktuálne – napriek nárastu prípadov nákazy variantom omikron – zrušila od 9. februára všetky obmedzenia.
Vo Švédsku zaznamenali od začiatku pandémie v súvislosti s nákazou už približne 16 500 úmrtí, a teda o niečo menej ako je v tomto smere európsky priemer, no zároveň oveľa viac úmrtí ako evidujú úrady v susednom Nórsku, Fínsku či Dánsku. (afp, tasr)
10:54 V uplynulých troch dňoch pribudlo v Maďarsku celkom 21 081 nakazených novým druhom koronavírusu a na komplikácie spôsobené covidom zomrelo 271 pacientov. Informuje o tom spravodajca TASR s odvolaním sa na údaje zverejnené operačným štábom v pondelok na webovej stránke koronavirus.gov.hu.
Počet aktuálne nakazených klesol na 223.810. V maďarských nemocniciach ošetrujú s covidom 5186 pacientov, z ktorých 199 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.
Vakcínou proti covidu zaočkovali v Maďarsku doposiaľ 6,4 milióna ľudí, pričom štvrtú dávku podali už 160.566 ľuďom. Od začiatku pandémie zaznamenali v krajine 1.717.072 infikovaných a 42.361 súvisiacich úmrtí.
10:15 V nedeľu odhalili PCR testy na Slovensku 8 552 ľudí nakazených koronavírusom, pričom laboratóriá vykonali 15 645 PCR testov. Počet obetí stúpol o desať, v nemocniciach je 2 165 pacientov s koronavírusom.
Čítajte viac Koronavírusu podľahlo ďalších desať ľudí. Pribudli tisícky nakazených9:05 V Česku pribudlo za nedeľu celkovo 8299 ľudí nakazených koronavírusom. Z toho 7193 predstavujú novonakazení a u 1106 je podozrenie na tzv. reinfekciu. Opätovne nakazených tak pribudlo najmenej od polovice januára a prírastok novonakazených je najnižší za posledných päť týždňov. Oproti minulému týždňu však laboratória v ČR vykonali menej testov. Informoval o tom v pondelok ráno portál Novinky.cz odolávajúci sa na oficiálne údaje českého ministerstva zdravotníctva.
Hodnota sedemdňovej incidencie, teda počtu nakazených pripadajúcich na 100 000 obyvateľov, klesla na 1488 a prvýkrát za ostatné tri týždne sa tak dostala pod 1500. O deň skôr bola na úrovni 1506.
Už tri týždne v ČR nepretržite rastú počty hospitalizovaných covidových pacientov. V nedeľu ich bolo v nemocniciach 3417, z toho 239 v ťažkom stave. Oproti predošlej nedeli tak počet takýchto hospitalizácií stúpol o 165, pričom počet pacientov so závažným priebehom ochorenia COVID-19 sa zvýšil o 25 prípadov.
Oproti údajom spred týždňa stúpla aj pozitivita vykonaných testov, a to vo všetkých prípadoch – preventívnych testov, testov ľudí s príznakmi aj testov po rizikovom kontakte s nakazeným.
8:40 Vo Vietname budú môcť od utorka opäť pristávať komerčné lety so zaočkovanými pasažiermi. S odvolaním sa na miestny úrad pre civilné letectvo o tom v pondelok informovala agentúra AFP. Vietnam však bude prijímať len cestujúcich plne zaočkovaných proti koronavírusu. Po prílete do krajiny budú musieť okrem toho absolvovať trojdňovú karanténu, buď doma, alebo v hoteli.
Vietnam v reakcii na epidémiu koronavírusu v marci 2020 takmer úplne zatvoril svoje hranice, čo veľmi postihlo tamojší sektor turistického ruchu, pripomína AFP. Reštrikcie sa začali postupne zmierňovať od vlaňajšieho novembra, keď do krajiny začali prichádzať prví návštevníci zo zahraničia.
Ďalšie uvoľnenie opatrení, ku ktorému dôjde v utorok, sa vzťahuje na pravidelné linkové aj mimoriadne lety. Vietnam úrady naznačili, že medzinárodná letecká doprava by sa mala postupne vrátiť do stavu pred vypuknutím pandémie.
Viac ako 90 percent dospelých obyvateľov Vietnamu už dostalo najmenej dve dávky proticovidovej vakcíny. Tamojšie zdravotnícke úrady momentálne hlásia v priemere 20.000 nových prípadov denne.
08:00 Od pondelka sa na Slovensku spúšťa očkovanie posilňujúcou dávkou pre deti vo veku od 12 do 17 rokov. Optimálne je podať posilňujúcu dávku o štyri až šesť mesiacov po predchádzajúcom očkovaní.
Čítajte viac Spúšťa sa očkovanie treťou dávkou pre neplnoleté deti7:45 Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský mal ešte v piatok pozitívny test na koronavírus a musel tak nastúpiť do domácej izolácie. Českému Deníku N to v nedeľu potvrdili tri zdroje z ministerstva. Hovorkyňa rezortu diplomacie Lenka Do neskôr uviedla, že Lipavský pracuje z domu a na osobných stretnutiach, kde nie je možný on-line prístup, ho zastupujú jeho námestníci.
Lipavský musel nastúpiť do izolácie v čase, keď sa aj Česko zaoberá narastajúcimi obavami z invázie ruskej armády na Ukrajinu. Podľa svojho konta na Twitteri sa vo štvrtok stretol s mjanmarským ministrom pre ľudské práva a predtým strávil dva dni na Ukrajine, kde rokoval s tamojšími lídrami a navštívil aj líniu kontaktu.
V ČR trvá izolácia nakazených aj karanténa ich blízkych kontaktov v prípade bezpríznakového priebehu covidu päť dní. Od 19. februára nebude už po rizikovom kontakte karanténa povinná. Zároveň sa izolácia predĺži z piatich na sedem dní, pripomína server Novinky.cz.
6:35 Kanadské bezpečnostné zložky zasiahli proti zvyškom protestujúcich na dôležitom moste Ambassador Bridge na kanadsko-americkej hranici. Podľa agentúry Reuters polícia priestor na moste a v jeho okolí vypratala, miestny zbor uvádza, že niektorých demonštrantov zatkol a odtiahol ich vozidlá, ktoré blokovali dopravu. Cez most prúdi približne štvrtina všetkého tovaru medzi Kanadou a USA.
Miestny súd v piatok nariadil rozpustenie protestu a uvoľnenie významnej obchodnej dopravnej tepny do 19 hodín miestneho času (sobota 01:00 SEČ). Podľa kanadskej verejnoprávnej televízie CBC následne niektorí protestujúci odišli, mnoho ich však zostalo na mieste a cez sobotu sa ich počet dokonca ešte zvýšil.
V nedeľu ráno však na moste zostalo podľa CBC už len okolo 25 ľudí s niekoľkými vozidlami, Reuters uvádza 45 osôb. Proti nim zasiahli desiatky príslušníkov rôznych zložiek kanadských bezpečnostných síl. Podľa polície kanadského hraničného mesta Windsor demonštrantov zatýkali a odťahovali ich autá.
Protesty a blokády sa začali v Kanade pred asi troma týždňami kvôli nesúhlasu demonštrantov s požiadavkou povinného očkovania pre vodičov kamiónov mieriacich do USA. Stovky vodičov kamiónov vyrazili v takzvanom „Konvoji slobody“ do veľkých kanadských miest, najmä do metropoly Ottawy a zaparkovali svoje vozidlá na dôležitých križovatkách a v uliciach v centre mesta, čím zablokovali dopravu.
V pondelok potom skupina demonštrantov postavila svoje kamióny, dodávky a autá aj do cesty doprave cez Ambassador Bridge. ktorý spája Detroit a Windsor, čím narušili regionálnu ekonomiku. V oblasti majú svoje továrne aj viaceré automobilky, ktoré museli v mnohých prípadoch obmedzovať a zastavovať výrobu pre nedostatok dielov.
Do situácie sa potom ku koncu pracovného týždňa vložil aj Biely dom, ktorý vyzval kanadskú vládu, aby využila všetky právomoci na spriechodnenie kľúčového hraničného prechodu.
Len zablokovanie prechodu cez Ambassador Bridge podľa odhadov firmy IHS Markit mohlo privodiť kanadským a americkým firmám straty až v hodnote 850 miliónov dolárov.
6:30 Novozélandské úrady sa rozhodli rozohnať protestujúcich, ktorí táboria pred budovou parlamentu, hudbou. V pätnásťminútovej slučke im púšťajú najväčšie hity amerického speváka Barryho Manilowa spolu so španielskou tanečnou melódiou Macarena, upozornila BBC. Demonštranti, ktorí protestujú proti povinnému očkovaniu a prísnym koronavírusovým opatreniam, na to reagovali hraním piesní ako We're Not Gonna Take It (To neberieme) od Twisted Sister.
Protesty na Novom Zélande sa začali v utorok. Tisíce demonštrantov sa inšpirovali obdobným hnutím v Kanade. Do novozélandskej metropoly prišli s obytnými či nákladnými vozidlami, aby zablokovali tamojšie ulice. Ďalší sa utáborili na verejnom priestranstve pred parlamentom.
Vo štvrtok polícia zadržala 122 protestujúcich a mnohých z nich obvinila z vniknutia na cudzí pozemok alebo bránenia v jazde. V piatok sa potom úrady snažili protestujúcich zbaviť tým, že na trávniku, kde táborili, zapli vodné postrekovače. Ľudia však na to reagovali vykopaním jám a vybudovaním provizórnych odtokových kanálov, aby vodu odviedli inam, upozornila agentúra AP.
Pretože sa postrekovače ukázali ako neúčinné, rozhodol sa predseda parlamentu Trevor Mallard pre hudobný prístup – púšťa im najväčšie hity Manilowa, medzi ktoré patria piesne Mandy a Could It Be Magic, Macarenu a výzvu na očkovanie proti covidu.
K novozélandskej taktike sa na vyjadril aj britský spevák James Blunt, ktorý si zažartoval, že keby to nefungovalo, aby mu dali vedieť. A zrejme ho niekto vypočul, pretože podľa agentúry AFT bola do playlistu úradov zaradená aj jeho pieseň You're Beautiful.
Nový Zéland stavil počas pandémie na tvrdé opatrenia, vďaka čomu má v porovnaní s napríklad európskymi štátmi podstatne menší počet nakazených a zosnulých. Nepoľavujúce reštrikcie, vrátane desaťdňovej izolácie, a nariadenia povinného očkovania však vyvolali v spoločnosti nespokojnosť. Popularita premiérky Jacindy Ardernovej v posledných mesiacoch podľa prieskumu verejnej mienky klesla a zvýšili sa protesty.