Heger: Musíme sa zodpovedne pripraviť na hrozbu invázie

Na deeskaláciu napätia medzi Ruskom a Ukrajinou sú potrebné ďalšie rokovania a treba využiť všetky diplomatické kanály. Zároveň sa treba zodpovedne pripraviť na hrozbu invázie, vyhlásil premiér Eduard Heger.

14.02.2022 16:14
Eduard Heger Foto:
Predseda vlády SR Eduard Heger
debata (324)

Heger to uviedol po pondelkovej videokonferencii so zástupcami Európskej únie, ktorú zvolal predseda Európskej rady Charles Michel, informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády.

Na rokovaní sa zúčastnili aj fínska premiérka Sanna Marinová a predsedovia vlád Holandska Mark Rutte, Grécka Kyriakos Mitsotakis, Slovinska Janez Janša a a Poľska Mateusz Morawiecki.

„V situácii, keď je tu reálna hrozba, sa všetci zhodujú na tom, že je potrebné sa na ňu zodpovedne pripraviť. Podporujeme územnú celistvosť Ukrajiny a v prípade jej akéhokoľvek narušenia sme za jednotnú, rýchlu a ráznu reakciu,“ povedal slovenský premiér.

Heger partnerov oboznámil s tým, že Slovenská republika cez víkend rozhodla o stiahnutí rodinných príslušníkov slovenských diplomatov. Vydala tiež odporúčanie necestovať na Ukrajinu bez ohľadu na účel cesty.

Ivan Korčok Čítajte viac Slovensko sťahuje rodiny diplomatov v Kyjeve a Užhorode

Premiéri tiež vyzdvihli veľkú dôležitosť jednoty a úzkej koordinácie Európskej únie so Severoatlantickou alianciou a USA. „To sa aktuálne deje na dennej báze,“ dodal úrad vlády.

Témou rokovania bola aj pomoc Ukrajine, ktorej ekonomika sa môže dostať do vážnych problémov. Slovensko podporuje zvýšenie finančnej pomoci zo strany Európskej únie. Zároveň samostatne zvažuje ďalšiu pomoc, ktorá vyplynula priamo z požiadavky ukrajinskej strany.

324 debata chyba
Viac na túto tému: #Eduard Heger #rusko-ukrajinský konflikt
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy