Mikulec kritizuje vyhrážky poslancom, uisťuje o konaní polície a apeluje na ľudí

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) zdôraznil, že polícia prijala všetky náležité bezpečnostné opatrenia v súvislosti s vyhrážkami poslancom Národnej rady (NR) SR, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA. Na sociálnej sieti apeluje na verejnosť a vyzýva ku slušnosti a vzájomnému pochopeniu. Minister ubezpečil ľudí, že ak sú obeťami nenávistných prejavov či vyhrážok, nemusia váhať s obrátením sa na políciu. Tá podľa jeho slov využije všetky zákonné prostriedky na elimináciu takýchto prejavov.

16.02.2022 14:01
debata (17)

„Napriek tomu, že poslanci NR SR sú verejne činné osoby, ktoré musia zniesť drobnohľad médií aj občanov, musia byť zvyknutí na ‚hrubšie‘ zaobchádzanie, to, aká dekadencia v nej začala vládnuť pod patronátom ľudí šíriacich nenávisť a strach, nemá obdobu,“ uviedol Mikulec. Podčiarkol, že pluralita názorov je pre fungovanie demokracie esenciálna a že nie vždy všetci súhlasia s niektorým zákonom.

Zverejňovanie adries poslancov hlasujúcich za dohodu, ich označovanie za vlastizradcov a výzvy k verejnému pranierovaniu označil za úbohosť. „Predstavte si, že by takto útočili na vás a vašu rodinu. Prosím všetkých občanov SR, aby sa správali slušne, aby mali voči sebe pochopenie a neútočili na seba iba pre rozdielny názor,“ apeloval.

Minister zároveň podotkol, že sily a prostriedky vynakladané na zaistenie bezpečnosti poslancov kvôli vyhrážkam a obavám z útokov, by sa mohli využiť na objasňovanie inej trestnej činnosti.

Poukázal aj na aktuálne dianie v parlamente, kde nezaradený poslanec Milan Mazurek avizoval zverejnenie adries poslancov, ktorí budú hlasovať za novelu zákona o azyle. „Ak má byť toto budúcnosť nielen politickej, ale občianskej kultúry, tak Slovensko čakajú krušné časy. Nenávisť totiž plodí nenávisť,“ uzavrel.

Vyhrážky voči poslancom sa objavili minulý týždeň po hlasovaní o dohode s USA. Na internete sa šírili zoznamy poslancov s miestami ich bydliska, zverejňovali ich aj viacerí opoziční politici. Pri domoch niektorých zákonodarcov sa objavili nápisy „Tu býva vlastizradca“. Krajské riaditeľstvá Policajného zboru prijali bezpečnostné opatrenia. Situáciou sa mal zaoberať i premiér Eduard Heger (OĽANO). Poslanci za SaS s členmi klubu OĽANO podali trestné oznámenie. Na podporu poslancov, ktorí za dohodu hlasovali, vznikol aj otvorený list, ktorý podpísalo zatiaľ vyše 12-tisíc ľudí.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #vyhrážanie #Roman Mikulec
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy