S Kukanom sa rozlúčili viacerí politici, ministri i veľvyslanci

Viacerí politici, ministri i veľvyslanci, ale aj predstavitelia spoločenského života sa prišli v stredu rozlúčiť so zosnulým bývalým ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom.

16.02.2022 18:29 , aktualizované: 19:11
kukan Foto:
Minister zahraničia Ivan Korčok počas spomienkového podujatia na počesť bývalého ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana v Bratislave 16. februára 2022.
debata (111)

Na spomienkovom stretnutí v Palugyayovom paláci v Bratislave sa zúčastnila aj manželka zosnulého Zdenka Kukanová. Podľa mnohých bol významnou slovenskou i európskou osobnosťou či trpezlivým človekom konsenzu.

Fachman i elegán

Bývalý predseda vlády Mikuláš Dzurinda mu poďakoval za všetko, čo urobil pre svoju vlasť, pre krajiny západného Balkánu, EÚ, ale aj širšie medzinárodné spoločenstvo. „Eduard Kukan mal výzor Johnna F. Kennedyho, tú jeho hustú, uhladenú, vyfúkanú frizúru som mu vždy závidel. Mal noblesné maniere. Mal svoj vycibrený nekopírovateľný štýl a jazyk,“ povedal Dzurinda v prejave. Označil ho za fachmana i elegána, ktorý svoje majstrovstvo nedával navonok.

Zahraničnopolitický analytik a bývalý minister...
Prítomní si prezerajú fotografie počas...
+9Bývalý podpredseda NR SR Béla Bugár počas...

Česť pamiatke „veľkého slovenského demokrata a diplomata a vzácneho človeka“ vyjadril aj premiér Eduard Heger (OĽANO). Zaspomínal pritom na zápas o vstup SR do EÚ a NATO, ktorý sa odohrával na rôznych úrovniach spoločenského života, pričom nie všetci boli tomu naklonení. „Eduard Kukan na domácej pôde trpezlivo vysvetľoval výhody, ktoré nám prinesie integrácia západom. Navždy sa tak zapísal do histórie ako politik s čistým štítom,“ skonštatoval Heger. Vyjadril záujem rozvíjať dielo Eduarda Kukana s tým, že nesmieme dovoliť „silám dezintegrácie, aby nás vykoľajili z cesty, na ktorú sme nastúpili v roku 2004.“

Európsky politik

Šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) označil Kukana za trpezlivého politika konsenzu, ktorý nebol prívržencom „bombastických“ vyjadrení, a tiež za európskeho politika. „Príbeh Slovenska mohol byť výrazne odlišný, keby politická reprezentácia, ktorej osobnosťou bol Eduard Kukan, neurobila výrazné rozhodnutie a nenastúpila na integračnú cestu,“ povedal v príhovore Korčok. Poznamenal, že bude chýbať ako osobnosť slovenskej politiky a diplomacie.

Expo Dubaj, Zuzana Čaputová Čítajte viac Kukan: Výčitky smerom k Čaputovej pri ľudských právach sú nemiestne

Stredajšiu rozlúčku s Eduardom Kukanom ako ministrom a štátnikom označil za výnimočnú nezávislý zahraničnopolitický analytik a bývalý minister medzinárodných vzťahov SR Pavol Demeš. „Rozlúčili sa s ním nielen jeho blízki spolupracovníci, ale prostredníctvom obrazovky aj významné osobnosti európskej politiky a diplomacie, z Balkánu, kde takisto zanechal obrovskú stopu a získal srdcia ľudí,“ povedal pre TASR Demeš. Takýto spôsobom rozlúčky s najvýraznejšou tvárou slovenskej diplomacie ukazuje podľa neho veľkosť Eduarda Kukana a jeho vlak nielen do slovenskej, ale aj európskej diplomacie a politiky.

Bývalý minister zahraničných vecí, poslanec Národnej rady a Európskeho parlamentu Eduard Kukan zomrel 9. februára vo veku 82 rokov.

SR Slovensko  bezpečnostná konferencia GLOBSEC 2010 Čítajte viac Demeš: Ministra ako Kukan sme nemali. Narodil sa ako diplomat

VIDEO: Peter Weiss si spomína na Eduarda Kukana ako na zdvorilého elegána (z 10.2.2022)

Video
111 debata chyba
Viac na túto tému: #Eduard Kukan #posledná rozlúčka