Sulík o Sme rodina: Ste ako nádor na krku

Nepomohli ani žiadosti, ani prosby. Väčšiu časť novej súdnej mapy z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej koaliční poslanci nepodporili.

19.02.2022 06:01
debata (44)

Proti bolo nielen hnutie Sme rodina, ale na prekvapenie ministerky aj poslanci strany Za ľudí. Predstavitelia hnutia Veroniky Remišovej však kritiku odmietajú s tým, že partnerov vopred varovali. Pre koaličné spory tak môže Slovensko prísť o pol miliardy eur z plánu obnovy.

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

Koalícia stratila mesiace nad vyjednávaním súdnej mapy, ktorú nakoniec poslanci nepodporili, vyhlásil predseda SaS a vicepremiér Richard Sulík. Prišiel ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú podporiť do parlamentu. „Opätovne si kladiem otázku, na čo je strana Sme rodina v koalícii, lebo je tu prakticky zbytočná,“ pokračoval Sulík.

No ešte viac ho hnevá postoj poslancov strany Za ľudí. Dve poslankyne Alexandra Pivková a Miriam Šuteková sa zdržali pri všetkých zákonoch, ktoré sa týkali súdnej mapy. Juraj Šeliga a Jana Žitňanská sa zdržali pri hlasovaní o mestských súdoch.

„Zamotané je to s Veronikou Remišovou,“ vzdychol si Sulík na adresu líderky strany Za ľudí. „Dnes zvíťazila malosť Veroniky Remišovej a vďaka tomu neprešli tri zo štyroch zákonov týkajúcich sa súdnej reformy,“ povedal predseda liberálov.

Veronika Remišová / Richard Sulík / Eduard Heger / Čítajte viac Sulík: Zvíťazila malosť Remišovej. Heger: Zlá správa pre Slovensko

Šéfka poslaneckého klubu Anna Zemanová sa verejne spýtala, či má koalícia zmysel.

Kolíková dodala, že dosiaľ nevedela o výhradách strany Za ľudí k súdnej mape. „Dnes tá strana poprela to, k čomu sa hlási,“ povedala Kolíková s odkazom na Šeligov status na sociálnej sieti. Tam totiž vysvetľuje, prečo nepodporil vznik mestských súdov v Košiciach a Bratislave.

Kolíková poďakovala poslancom SaS, ale aj poslancom OĽaNO, u „ktorých cíti podporu, ktorá je potrebná k reforme justície“.

Sulík reagoval, že teraz jeho poslanci „nebudú musieť hlasovať za hlúposti od Sme rodina“. Kolíková potvrdila, že sa nechystá odstúpiť. Podľa nej je „priestor, aby reformu justície dotiahli do konca“.

Kolíková súdna mapa Čítajte viac Súdna mapa má stop. A čo ministerka Kolíková?

© Autorské práva vyhradené

44 debata chyba
Viac na túto tému: #podcast