Matovič motivuje ubytovať utečencov z Ukrajiny: 100 eur za dieťa a 200 za dospelého

Slovensko pomôže ukrajinským utečencom príspevkom na ubytovanie a dočasným útočiskom. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) o tom informoval na dnešnej tlačovej konferencii zo slovensko-ukrajinskej hranice.

26.02.2022 18:01
Vyšné Nemecké, čakanie na odbavenie Foto: , ,
Utečenci z Ukrajiny čakajú na odbavenie na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom.
debata (163)

Prvá mimoriadna pomoc spočíva podľa ministra v tom, že od budúceho týždňa bude priamo na hranici možné pre utečencov z Ukrajiny získať takzvané dočasné útočisko. „Je to zjednodušený status azylanta, kde nebudú musieť čakať mesiace na to, kým ho získajú, ale priamo na hranici tento status dočasného útočiska získajú. Tým získajú právo na tolerovaný pobyt," uviedol Matovič. Doplnil, že so ziskom tolerovaného pobytu je spojené aj pracovné povolenie, zdravotné poistenie a nárok na dávky v hmotnej núdzi.

Druhý balíček predstavuje príspevok na ubytovanie za každého utečenca Ukrajiny, ktorého ktokoľvek na Slovensku ubytuje bez ohľadu na to, či to bude fyzická, právnická osoba, majiteľ penziónu, samospráva či charita. „Ktokoľvek, kto sa rozhodne ubytovať utečenca z Ukrajiny, tak v pondelok do nariadenia vlády navrhnem, aby ten príspevok bol mesačne 100 eur na dieťa a 200 eur na dospelú osobu," vysvetlil Matovič. Príspevok by mal byť nezdanený, na to je však potrebná legislatívna zmena.

Podľa slov ministra návrh má podporu všetkých koaličných partnerov. Presné podmienky pre čerpanie príspevku schváli Vláda SR na rokovaní v pondelok 28. februára.

kyjev Čítajte viac Ukrajinci srdnato bránia Kyjev, za sobotu padlo tisíc Rusov
163 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine