Na súdoch vzniknú špeciálne miestnosti pre výsluch detí

Na súdoch vzniknú špeciálne miestnosti pre výsluch detí a zraniteľných obetí. Zriaďovanie týchto miestností na súdoch, vznik jednotnej metodiky, ako aj edukačný program sú súčasťou projektu Ministerstva spravodlivosti, ktorý získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v hodnote viac ako milión eur.

28.02.2022 16:37
debata (1)

Špeciálne miestnosti vzniknú od marca na okresných súdoch v Galante, Spišskej Novej Vsi, Rožňave, Rimavskej Sobote, Zvolene, Bratislave II, Prešove a na Krajskom súde v Prešove. Zároveň bola vytvorená a distribuovaná metodická príručka pre sudcov s názvom „Zvyšovanie efektívnosti a kvality justičného systému v oblasti ochrany maloletých ako obetí trestných činov a v rámci rodinných právnych sporov“.

Cieľom zriadenia špeciálnych miestností a vytvorenia jednotnej metodiky je, aby rezort deťom a zraniteľným obetiam vytvoril čo možno najvhodnejšie podmienky počas súdneho konania, ale tiež aby zisťovanie názoru dieťaťa nebolo pre neho traumatizujúce. „Obzvlášť zraniteľnými obeťami, na ktoré sa v tomto projekt zameriava, sú deti, osoby so špecifickým zdravotným postihnutím, obete sexuálne motivovaných trestných činov, osoby staršie ako 75 rokov či obete trestných činov týrania blízkej a zverenej osoby. Výsluch zraniteľných obetí má osobitnú úpravu v predpisoch trestného práva,“ vysvetlilo ministerstvo spravodlivosti.

V rámci projektu tiež rezort plánuje v máji 2022 spustiť edukačný program. Jeho úlohou bude aj vzdelávanie sudcov v oblasti individuálneho prístupu k maloletým pri zisťovaní ich názoru v civilných konaniach. Cieľom je vytvorenie edukačného programu, ktorý zlepší vedomosti o zaobchádzaní s maloletými deťmi, no zároveň aj vytvorenie súčinnosti medzi súdmi a prokuratúrou a zjednotenie postoja k maloletým deťom (ako aj obetiam) počas celého konania.

Gyorgy Gyimesi Čítajte viac Gyimesi: Ak sa Kolíková nenaučí robiť kompromisy, súdna mapa neprejde
1 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo spravodlivosti #súdy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy