Kučerku z korupcie usvedčuje kajúcnik Slobodník

Výpoveďou svedka Bernarda Slobodníka, ktorého v nepriestrelnej veste priviedli v piatok kukláči na Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, pokračoval proces s bývalým policajným vyšetrovateľom Mariánom Kučerkom.

11.03.2022 13:13
kučerka Foto:
Bývalý policajný vyšetrovateľ Marián Kučerka
debata (4)

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ho viní z dvoch skutkov – zločinu prijímania úplatku a obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku v spolupáchateľstve.

Kučerka je obžalovaný z prijatia úplatku vo výške 25 000 eur od nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. prostredníctvom bývalého riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Slobodníka za to, že pomôže príbuznému exministra Petra Žigu. V druhom skutku sa mu kladie za vinu, že prijal úplatok vo výške 200 000 eur od bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa.

kočner Čítajte viac Kočnerovi už zaistili majetok v hodnote 15 miliónov eur

Slobodník vypovedal, že peniaze Kučerkovi dal. Potvrdil stretnutie v bratislavskom hoteli, kde mal byť okrem neho obžalovaný, Norbert B. a exminister Peter Žiga s príbuzným. Podľa neho dôvodom finančnej odmeny mala byť snaha, aby sa Štefan Žiga, ktorého firma údajne figurovala v rozsiahlej ekonomickej trestnej činnosti daňového charakteru, vyhol obvineniu. Peniaze dostali za to, že spoločne s Kučerkom ako vyšetrovateľom prejavili „iniciatívu“.

Obžalovaný uviedol, že svedok klame. Slobodník však tvrdil, že vypovedá tak ako predtým, akurát vtedy nehovoril všetky informácie. Je už na dôchodku, nie všetko si detailne pamätá, uvádza vraj pravdu a nikto ho nikdy na výpoveď nenavádzal.

Žiga o žiadnom stretnutí nevie

„Ja som sa ku všetkému priznal, ku všetkým úplatkom, ktoré som dostal, a vrátil som ich,“ reagoval Slobodník zvýšeným hlasom smerom k obhajobe Mariána K., ktorá ho spochybňovala ako svedka aj konzistentnosť jeho výpovede.

Súd, Kuciak, Kočner Čítajte viac Vražda Kuciaka: Nový proces s Kočnerom zbrzdila námietka voči sudkyni

Exminister Žiga predčasom na ŠTS vypovedal, že na žiadnom takom stretnutí, kde sa mali preberať finančné odmeny, ktoré mali pomôcť jeho príbuznému, nikdy nebol. Akékoľvek podozrenia na adresu príbuzného, ktorý mal byť zapletený do protiprávnej činnosti, sa dozvedel iba z médií. Obžalovaného vraj nepozná.

Kučerka takisto tvrdí, že nikdy spomínané stretnutie v hoteli nebolo a je nevinný. Zadržali ho v rámci policajnej akcie Judáš a počas nej i ďalších vysokopostavených policajných funkcionárov. Bol obvinený aj v rámci policajnej akcie Očistec.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #Špecializovaný trestný súd #Norbert Bödör #Bernard Slobodník #Marián Kučerka