Ich nástupu do zamestnania má predchádzať prijatie legislatívnych opatrení ‚lex Ukrajina‘ v stredu (16. 3.) vládou SR a následné odobrenie Národnou radou SR.
Najdôležitejším v celom procese zapojenia ukrajinských pedagogických pracovníkov do vzdelávacieho procesu v školách so žiakmi z Ukrajiny je podľa Gröhlinga „oslobodenie“ týchto vojnových utečencov od dokazovania ich bezúhonnosti. „Predpokladám, že toto ustanovenie sa tam (na rokovaní vlády SR, pozn. TASR) ocitne a následne pôjde do národnej rady a od budúceho týždňa budeme vedieť týchto ľudí, ktorí budú mať záujem u nás zostať a učiť na školách či už ako pedagógovia alebo ako asistenti učiteľa, aj zamestnať,“ povedal.
Čítajte viac 20. deň: Rusko plánuje útok blízko hraníc SR. Moskva uvalila sankcie na Bidena, Blinkena či ClintonovúAko ozrejmil, rezort bude mať výsledky predbežného zberu dát o počte ukrajinských žiakov vo vzdelávacích zariadeniach v stredu, predbežné informácie hovoria spolu o 700 deťoch v rámci celého Slovenska. Po získaní relevantných údajov nie je podľa jeho slov vylúčené, že v niektorých mestách vzniknú aj triedy určené výlučne pre žiakov vojnových utečencov.
Minister školstva zároveň opakovane deklaroval, že Slovensko umožní nástup do vzdelávacieho zariadenia každému jednému dieťaťu z Ukrajiny, či už ide o predškolákov, žiakov základných a stredných škôl či vysokoškolákov.