Prokurátor súd nepresvedčil, Slota do väzby nejde. Obvinený je z korupcie

Bývalý politik a predseda SNS Ján Slota, obvinený zo zločinu prijímania úplatku, bude vyšetrovaný na slobode. Špecializovaný trestný súd v Pezinku ho neposlal do väzby.

26.03.2022 09:15 , aktualizované: 19:23
súd, Ján Slota Foto: ,
Ján Slota prichádza na súd, ktorý rozhoduje o jeho väzbe.
debata (39)

Špecializovaný trestný súd v Pezinku v sobotu podvečer neposlal Jána Slotu, bývalého viacnásobného primátora Žiliny, viacnásobného poslanca, predsedu národniarov, do väzby.

Súd nevyhovel návrhu prokurátora na vzatie obvineného do väzby, aby neovplyvňoval svedkov a nepokračoval v trestnej činnosti. Prokurátor Matúš Harkabus oznámil, že podá proti rozhodnutiu sťažnosť.

O jeho sťažnosti podľa hovorkyne Špecializovaného trestného súdu Kataríny Kudjákovej bude Najvyšší súd rozhodovať 31. marca.

Slotov právny zástupca Roman Hriadel ešte pred pojednávaním povedal, že jeho klient vinu odmieta a dôvody na jeho vzatie do väzby sú vymyslené.

Národná kriminálna agentúra Slotu zadržala v súvislosti s korupciou. Mal byť sprostredkovateľom úplatku pre žilinských krajských sudcov, ktorí rozhodovali prípad nehody so smrteľným následkom. Práve Slota mal vybavovať miernejší trest, čo malo stáť 10-tisíc eur. Vyšetrovateľ v tejto súvislosti obvinil ďalšie dve osoby pre zločin prijímania úplatku a prečin podplácania.

„Udavač povie bez dôkazu hocičo a vás prenasledujú jak…,“ povedal Slota, keď vyšiel zo súdu. Na otázku, či nezobral úplatok, odpovedal: „Prosím vás!“

Cestou k advokátovmu autu, ešte stihol povedať, že „v tomto tureckom štáte je všetko možné“, alebo „už sme tu jak v Burundi“.

VIDEO: Komentár Jána Slotu k rozhodnutiu súdu, že nejde do väzby.

Video

Ján Slota má už niekoľko skúseností s prekračovaním zákona. Už bol potrestaný za napadnutie, dostal podmienku za vznik požiaru na pracovisku, ďalšiu za jazdu pod vplyvom alkoholu, súd mu uložil zákaz šoférovania, keď narazil do auta idúceho pred ním, bol obvinený z mravného ohrozovania mládeže.

Slota patrí medzi zakladajúcich členov obnovenej SNS. Stranu viedol od februára 1994 až do septembra 1999. V októbri 2012 ho vystriedal Andrej Danko. O rok neskôr Slotu zo strany vylúčili. Dôvodom malo byť nehospodárne nakladanie s majetkom SNS.

Slota býval často podozrievaný, že chodí do parlamentu pod vplyvom alkoholu, vyrobil niekoľko škandálov. Napríklad vynadal parlamentnej ochranke, nechodil na zasadnutia zákonodárneho zboru a stranícky kolega falšoval jeho podpisy. Okrem toho často nechudne nadával nielen spolustraníkom, ale aj politickým oponentom. K známym patrí aj historka, ako močil z terasy reštaurácie, ktorá stojí uprostred jedného z bratislavských sídlisk.

Známy je jeho výrok: „My pôjdeme do tankoch a pojdeme a zrovnáme Budapešť!“ Alebo aj: „Ja si myslím, že sliepky patria na dvor, nech tam hrabú a nech tam nerobia zmätok medzi normálnymi ľuďmi.“ Tieto slová povedal na adresu svojej straníckej kolegyne Anny Malíkovej. Maďarskú ministerku zahraničných vecí označil ako „strapatú pani“. O sebe povedal napríklad toto: „Samozrejme, že si vypijem, nie som ani abstinent, ani impotent, som normálny Slovák.“

VIDEO: Jána Slotu priviezli na súd v Pezinku.

Video

So SNS v čase, keď ju Slota viedol, sa tiež spája niekoľko škandálov. Vtedajší predseda sa nepohodol so svojimi spolustraníkmi a SNS sa rozštiepila a opäť spojila.

Tento týždeň Najvyšší súd zamietol mimoriadne dovolanie dvoch Slotových ministrov životného prostredia. Ide o kauzu Nástenkový tender, za ktorú si ministri odsedia 11 a 9 rokov. Ani ako dôchodca Slota neprestal so škandálmi. Na konte má niekoľko nehôd pod vplyvom alkoholu.

Marian Janušek, Igor Štefanov Čítajte viac Dovolanie exministrov z kauzy nástenkového tendra najvyšší súd zamietol

© Autorské práva vyhradené

39 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #väzba #úplatok #Špecializovaný trestný súd #Ján Slota