Dubčekovu cenu získal Kuciak, Kubišová, Žbirka i Zelenskyj

Štátnu cenu Alexandra Dubčeka pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia udelili ôsmim osobnostiam, z nich štyrom in memoriam. Podujatie sa uskutočnilo v nedeľu v historickej budove Slovenského národného divadla (SND).

27.03.2022 22:04
dubček Foto: ,
Matka zavraždenej Martiny Kušnírovej Zlatica Kušnírová, otec zavraždeného novinára Jána Kuciaka Jozef Kuciak a predseda vlády Eduard Heger počas odovzdávania cien Alexandra Dubčeka v nedeľu 27. marca 2022.
debata (56)

Štátnu cenu Alexandra Dubčeka in memoriam získali investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová, spevák Miroslav Žbirka a novinár Eugen Gindl. Dostal ju aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, česká speváčka Marta Kubišová, šľachtiteľka odrôd vína Dorota Pospíšilová a historik Ivan Laluha.

Alexander Dubček bol podľa predsedu vlády Eduarda Hegera politikom dobrej vôle. Jeho ľudskosť ostro kontrastovala s tými, ktorí chceli ovládať spoločnosť pomocou teroru. Stal sa symbolom, na ktorý už totalita nemala dosah, uviedol vo svojom príhovore.

„Dubček sa stal symbolom nádeje a slobody a dnes v jeho mene oceníme významných ľudí, ktorí dosiahli mimoriadne pracovné výsledky a svojím životným príbehom nám svietia na cestu. My dnes, v ťažkých časoch, keď sa dá ľahko zablúdiť, potrebujeme veľa takéhoto jasného svetla,“ povedal Heger. Dodal, že každý z ocenených je príkladom toho, aké hodnoty sú v živote dôležité a aké skutky majú zmysel.

S udelením štátnej ceny Alexandra Dubčeka je spojená finančná odmena vo výške 25-násobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve zverejnenej Štatistickým úradom za predchádzajúci kalendárny rok, v ktorom sa predloží podnet, zaokrúhlený nahor na celé euro.

56 debata chyba
Viac na túto tému: #cena Alexandra Dubčeka #Volodymyr Zelenskyj #Ján Kuciak a Martina Kušnírová