Armáda môže zostať pod Zmekom. Naď vychválil spoluprácu s ním ako najlepšiu v histórii

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) nevylúčil, že aj najbližšie štyri roky by mohol funkciu náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR zastávať Daniel Zmeko.

, 29.03.2022 15:43
debata (9)

Naď vyhlásil, že so Zmekom je spolupráca ministerstva a armády najlepšia v histórii.

Do funkcie Zmeka vymenoval prezident Andrej Kiska 26. apríla 2018 na návrh vlády a ministra obrany Petra Gajdoša (SNS). Predtým plnil úlohy v oblasti modernizácie a vyzbrojovania. Vo funkcii pred štyrmi rokmi nahradil generála Milana Maxima.

O ďalšej budúcnosti Zmeka minister zatiaľ hovoriť nechcel, naznačil však nebývalú spokojnosť s jeho prácou.

„V prvom rade sú na to oprávnení ľudia, s ktorými túto diskusiu budem viesť a následne potom urobíme adekvátne rozhodnutie. Asi ale každý vidíte, že tá spolupráca medzi politickým vedením rezortu a vojenským vedením Ozbrojených síl je najlepšia v histórii Slovenskej republiky,“ povedal minister Naď.

VIDEO: Minister Naď o generálovi Zmekovi.

Počas svojej viac ako tridsaťročnej kariéry v Ozbrojených silách Zmeko pôsobil na veliteľských funkciách mechanizovaných jednotiek od stupňa čata po stupeň brigáda. Bol náčelníkom odboru pre operácie, ako aj náčelníkom štábu veliteľstva pozemných síl, pôsobil na viacerých funkciách v rámci Generálneho štábu vrátane pozície veliteľa Centra riadenia operácií. Bol tiež zástupcom veliteľa pozemných síl.

Daniel Zmeko má skúsenosti aj z pôsobenia v misii OSN na Cypre a velil slovenskému kontingentu v Iraku. Ako veliteľ Centra riadenia operácií zodpovedal za všetky operácie v zahraničí a realizoval rozsiahlu transformáciu slovenského kontingentu v Afganistane. Na Generálnom štábe Ozbrojených síl SR tiež vykonával funkciu náčelníka štábu pre podporu operácií a bol zodpovedný za oblasť logistiky, financií, personálu, komunikačných a informačných systémov, prevádzky letectva, a to komplexne za celé ozbrojené sily. Narodil sa 24. novembra 1967 v Novom Meste nad Váhom. Je ženatý a má dve deti.

VIDEO: TB Jaroslava Naďa.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Jaroslav Naď #armáda SR #Daniel Zmeko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy