Hamran je už riadnym policajným prezidentom

Štefan Hamran zostáva na čele polície. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) ho vo štvrtok vymenoval k 1. aprílu za policajného prezidenta. Dosiaľ pôsobil vo funkcii na základe dočasného poverenia.

31.03.2022 13:17, aktualizované: 13:33
hamran Foto:
Štefan Hamran počas vypočutia kandidáta na funkciu prezidenta Policajného zboru na Výbore pre obranu a bezpečnosť v Bratislave 21. marca 2022.
debata (9)

„Pána Hamrana som vnímal ako dlhoročného profesionála už vo funkcii veliteľa útvaru osobitného určenia. Má za sebou hmatateľné výsledky nielen doma, ale aj na zahraničnej úrovni. Svoje kvality preukázal aj počas poverenia výkonom dočasne neobsadenej riadiacej funkcie šéfa Policajného zboru," skonštatoval minister vnútra. Verí, že Hamran bude „odhodlane a vytrvalo“ pokračovať aj v progrese začatej reformy Policajného zboru.

Štefan Hamran Čítajte viac Hamran má miesto policajného prezidenta viac-menej isté

Prioritami nového šéfa polície sú podľa rezortu vnútra reforma Policajného zboru na úrovni prezídia a výrazné personálne posilnenie regionálnych štruktúr. Zamerať sa chce tiež na náležité materiálno-technické zabezpečenia pre policajtov, udržiavanie schopných a spôsobilých profesionálov v systéme, ale aj zvyšovanie nárokov na morálny a odborný kredit všetkých policajtov s dôrazom na riadiace a veliace štruktúry. Rovnako plánuje zvýšiť školiace kapacity stredných odborných policajných škôl so zameraním na základné policajné vzdelanie. V pláne má tiež vytvorenie nového, motivujúceho, atraktívneho a stabilizačného systému platových a ďalších náležitostí policajta.

Kandidáta na policajného prezidenta navrhuje po poslednej novele zákona minister vnútra. Po verejnom vypočutí ho môže vymenovať do funkcie. Zároveň dostal právomoc bez udania dôvodu šéfa polície odvolať.

Miesto policajného prezidenta sa uvoľnilo po odchode Petra Kovaříka, ktorý na vlastnú žiadosť vo funkcii skončil 15. septembra 2021. Koncom septembra minister poveril vedením Hamrana, ktorý v predchádzajúcej voľbe na post šéfa polície neuspel.

Daňko Imre Hamran Kišš Čítajte viac Hamran predstavil nové vedenie polície. Novým šéfom NAKA bude Daňko
9 debata chyba
Viac na túto tému: #Štefan Hamran #Roman Mikulec
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy