Zadržali Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu

Polícia zadržala bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a bývalého námestníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňu. Pre TASR to potvrdil hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave Juraj Chylo. Upozornil na to portál tvnoviny.sk.

02.04.2022 10:27 , aktualizované: 21:43
debata (217)

„Môžem potvrdiť, že vyšetrovateľ Policajného zboru dnes zadržal dve obvinené osoby pre trestnú činnosť proti poriadku vo verejných veciach. Túto trestnú vec dozoruje prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava,“ uviedol pre TASR Chylo. Poznamenal, že v súčasnosti prebiehajú procesné úkony. „Vzhľadom na počiatočné štádium trestného konania nie je možné v súčasnosti poskytnúť bližšie informácie, aby nedošlo k zmareniu účelu trestného konania,“ dodal.

Podľa portálu tvnoviny.sk mali Ľudovíta Maoa zadržať pre krivú výpoveď a prísahu, Borisa Beňu pre krivé obvinenie, prísahu a výpoveď. Prípad sa má týkať skutku, pre ktorý sú obvinení bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský a podnikateľ Zoroslav Kollár.

Obhajca Borisa Beňu Peter Kubina považuje obvinenie a trestné stíhanie za účelovo vyfabrikované a nezákonné. „Hlavným účelom pravdepodobne je vytvoriť kulisy a zámienku pre generálnu prokuratúru na opätovné zrušenie obvinenia vzneseného voči osobe V. P. podľa paragrafu 363 Trestného poriadku, pretože toto stíhanie sa po jeho prvom zrušení obnovilo a ďalej prebieha,“ skonštatoval na sociálnej sieti. Vedľajší účel vidí v odstrašení a znechutení všetkých, ktorí v poslednom období vypovedajú o závažnej korupčnej a organizovanej trestnej činnosti.

Špeciálna prokuratúra: Vierohodnosť výpovedí Makóa a Beňu bola opakovane potvrdená

Vierohodnosť výpovedí bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a bývalého námestníka SIS Borisa Beňu bola opakovane potvrdená právoplatnými rozhodnutiami súdov v iných trestných veciach. Skonštatoval to Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na sociálnej sieti po medializovaní informácií, že oboch týchto svedkov z iných káuz zadržala polícia.

„V trestnej veci obvinených Ing. V. P. a JUDr. Z. K. vyšetrovateľ NAKA v piatok (1. 4.) upovedomil obhajcov obvinených o termíne preštudovania spisu, keďže považuje predmetné vyšetrovanie za skončené. Obvinenie v danej veci je založené na výpovediach dvoch priamych svedkov (spolupracujúcich obvinených). Vierohodnosť výpovedí týchto dvoch svedkov bola opakovane potvrdená právoplatnými rozsudkami súdov v iných trestných veciach,“ skonštatoval ÚŠP.

Úrad tvrdí, že ani jeden z týchto svedkov nemá malígnu motiváciu vypovedať proti obvinenému Vladimírovi Pčolinskému, keďže do vznesenia obvinenia v tejto veci udržiavali priateľské vzťahy. „Vierohodnosť a silu dôkazov proti obvineným by preto mal posúdiť nezávislý súd,“ vyhlásil ÚŠP.

Dodal, že mu neprináleží hodnotiť, či medializovaná trestná vec zo soboty súvisí so snahou opätovne rozhodnúť postupom podľa paragrafu 363 Trestného poriadku v prípade bývalého šéfa tajnej služby Vladimíra Pčolinského a podnikateľa Zoroslava Kollára. „Z našej praxe nám však nie je známy postup, keď je možné ustáliť krivé obvinenie alebo krivú výpoveď pred tým, ako vo veci meritórne rozhodne súd (alebo orgán činný v trestnom konaní),“ poznamenal úrad.

217 debata chyba
Viac na túto tému: #Ľudovít Makó #Boris Beňa