Pokračovanie článku: Kotleba dostal za šeky podmienku. Weisenbacher: Výsmech spravodlivosti

Reakcie politikov

Spravodlivý trest si zaslúži ten, kto rozdáva šeky v hodnote 1488 eur v deň výročia vyhlásenia Slovenského štátu, uviedlo to v reakcii hnutie OĽANO. „Zároveň stratí mandát poslanca, čiže sa už nebude musieť trápiť dodržiavaním rokovacieho poriadku v Národnej rade SR a celé Slovensko sa nebude musieť trápiť počúvaním jeho bludov v pléne parlamentu,“ skonštatovalo OĽA­NO.

Najvyšší súd potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, že Marian Kotleba (ĽSNS) je vinný zo spáchania extrémistického trestného činu. Zároveň v zmysle článku 81a ústavy stratí mandát poslanca Národnej rady SR, pretože bol odsúdený za úmyselný trestný čin. Na sociálnej sieti to uviedol nezaradený poslanec parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí).

„Odsúdenie Mariana Kotlebu je v boji proti fašistom, nacistom a iným extrémistom, ktorí u nás bujnejú, zásadné a prelomové. Akákoľvek propagácia extrémistických symbolov a materiálov je neprípustná a netolerovateľná, a o to viac to platí, keď ide o poslanca Národnej rady SR,“ uviedol Šeliga. Podľa neho sa v súčasnosti musí demokracia brániť pred tými, ktorí ju chcú zničiť, obmedziť a „nedajbože prinavrátiť režimy, ktoré brutálnym spôsobom potláčali ľudské práva a ničili životy nevinných“.

ĽSNS: Mimoriadne nebezpečný precedens

Strana ĽSNS považuje odsúdenie svojho predsedu za mimoriadne nebezpečný precedens, ktorý závažným spôsobom likviduje demokratický a právny štát na Slovensku.

„Ukazuje sa tak, že tento prehnitý systém sa v prenasledovaní skutočnej politickej opozície nezastaví absolútne pred ničím,“ uviedol podpredseda strany Martin Beluský. Rozsudok strana považuje za potvrdenie toho, že celý proces bol procesom politickým s cieľom zlikvidovať politickú opozíciu.

„Marian Kotleba bol odsúdený aj napriek tomu, že proti nemu neexistovali žiadne skutočné dôkazy, len absurdné znalecké posudky a vykonštruované obvinenia,“ zhodnotil Beluský.

PS vyzýva na rozpustenie ĽSNS

Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) v reakcii na dnešný verdikt súdu vyzvalo generálneho prokurátora Maroša Žilinku na začatie konania vo veci rozpustenia strany ĽSNS, ktorej je Kotleba predsedom.

NS SR podľa hnutia PS uznal, že používanie nacistických symbolov je nielen znevažujúce, ale aj mimoriadne nebezpečné. „Niet pochýb, že Marian Kotleba svojim prízemným rasizmom a propagáciou fašistickej ideológie podkopával demokratické princípy, čo dnes potvrdil aj najvyšší súd,” uviedla predsedníčka hnutia Irena Bihariová.

Odsúdenie Kotlebu a strata jeho poslaneckého mandátu je podľa strany SaS chabým víťazstvom demokracie nad extrémizmom a neonacizmom. TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Šprlák. „Hoci dostal Kotleba len podmienku, rozsudok potvrdil, že je neonacista a že spoločnosť nemôže tolerovať propagáciu extrémizmu. ĽSNS by si však po tomto verdikte súdu zaslúžila rozpustenie. Platí to aj v prípade Republiky, pretože jej predstavitelia boli v tom čase verní prisluhovači Mariana Kotlebu,“ uviedol podpredseda SaS Martin Klus.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) verí, že Najvyšší súd rozhodol v kauze rozdávania šekov na základe relevantných dôkazov, uviedla Kollárova hovorkyňa Michaela Jurcová s tým, predseda Národnej rady SR nezvykne komentovať rozhodnutia súdov.

Mimoparlamentná strana Hlas rešpektuje rozhodnutie súdu, v reakcii to uviedla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

© Autorské práva vyhradené

561 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #Marian Kotleba #ĽSNS #1488 #kontroverzné šeky