Remišová, Naď: ĽS NS by mali rozpustiť

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka by mal namiesto vyplakávania vyvíjať aktivitu k tomu, aby generálna prokuratúra zastavila činnosť strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), ktorá bola platformou na šírenie fašistických názorov. Myslí si to vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá to uviedla pred dnešným rokovaním vlády.

06.04.2022 10:52, aktualizované: 14:43
Veronika Remišová Foto:
Veronika Remišová
debata (73)
VIDEO: Ministerka Remišová nabáda generálneho priokurátora Maroša Žilinku, aby zastavili činnosť kotlebovcov

Postihovaní by podľa jej slov mali byť aj ďalší členovia ĽSNS či strany Republika, „ktorí Mariana Kotlebu podporovali v jeho fašistických prejavoch".

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) si myslí, že treba opäť podať podnet na rozpustenie strany ĽSNS. Reagoval tak na to, že Najvyšší súd SR v utorok uznal šéfa strany ĽSNS Mariana Kotlebu vinným z prečinu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Šéf rezortu obrany tiež uviedol, že takéto podanie by malo byť adresované aj na hnutie Republika.

„To je presne to isté, len vytvorili novú stranu, lebo vedeli, že strana ĽSNS má takúto históriu a myslia si, že keď to premaľujú na inú farbu, tak sú iní,“ skonštatoval Naď pred dnešným rokovaním vlády. Dodal, že v rukách to má Generálna prokuratúra SR a súdy.

Kolíková: Je legitímne rozprávať sa o tom, kto môže navrhnúť rozpustenie strany

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková považuje za legitímne rozprávať sa o tom, kto môže podať návrh na rozpustenie politickej strany. V súčasnosti môže takýto návrh podávať generálny prokurátor. Podľa Kolíkovej je na mieste otázka, či ide o primeraný počet. Takisto treba mať podľa nej účinné mechanizmy na zabránenie fungovania strán, ktoré popierajú základné princípy právneho štátu.

VIDEO: Ministerka spravodlivosti je za pozastavenie financovania strane, v prípade ak sa nerozpustí

Ministerka po rokovaní vlády tiež uviedla, že je na mieste inšpirovať sa okolitými štátmi pri téme rozpustenia strán, napríklad prípadmi, keď sa strana nerozpustí, ale obmedzí sa jej finančná podpora. Na zasadnutí vlády ani v rámci koalície sa podľa nej na tieto témy nerozprávali, ide podľa nej o politickú tému, no považuje ju za aktuálnu.

V súvislosti s otázkou, či by sa nemala zrušiť možnosť pre odsúdeného poslanca opätovne kandidovať vo voľbách Kolíková poznamenala, že k takémuto kroku treba mať právnu úpravu. „Ak sa na tom dohodneme, môžeme takú právnu úpravu presadiť,“ povedala novinárom.

Kolíková zatiaľ neeviduje podnet, na základe ktorého by podala mimoriadne dovolanie v súvislosti s utorkovým rozsudkom pre šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu. „Ja môžem konať v rámci tohto mimoriadneho opravného prostriedku na základe podnetu, takže aj s ohľadom na to, že takéto oprávnenie mám, som sa k tomu zatiaľ verejne nevyjadrovala. Je dôležité postihovať všetky nenávistné prejavy a som rada, že máme takúto právnu úpravu v Trestnom zákone a treba ju dôsledne využívať,“ dodala.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba Čítajte viac Kotleba dostal za šeky podmienku. Weisenbacher: Výsmech spravodlivosti

Najvyšší súd SR zrušil v utorok 5. apríla v kauze šekov nepodmienečný trest štyri roky a štyri mesiace väzenia, ktorý ešte v roku 2020 uložil šéfovi ĽSNS Marianovi Kotlebovi Špecializovaný trestný súd. NS SR opozičného poslanca nanovo uznal za vinného, uložil mu však nižší trest, a to šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok a šesť mesiacov. Rozhodnutie NS SR je právoplatné. Kotleba bol odsúdený za odovzdávanie šekov v sume 1 488 eur, ktoré predstavujú nacistickú symboliku.

73 debata chyba
Viac na túto tému: #Marian Kotleba #ĽSNS #Veronika Remišová
Flowers