Kollár plní, čo sľúbil: Chce odvolať Kéryho

Miroslav Kollár (nez., Spolu) podal návrh na odvolanie predsedu Zahraničného výboru Národnej rady Mariána Kéryho (Smer).

, 11.04.2022 11:45
Marián Kéry Foto: ,
Poslanec Marián Kéry
debata (11)

Kým Smer sľubuje, že bude žiadať pád celej vlády, Kollár už podal návrh na odvolanie šéfa zahraničného výboru. Kéry podľa neho „dlhodobo verejne spochybňuje oficiálnu zahraničnú politiku Slovenskej republiky, opakovanie šíri lži“. Za najdôležitejší dôvod však považuje, že Kéry vo viacerých verejných vystúpeniach v súvislosti s vojnou na Ukrajine „komunikoval stanoviská zhodné s ruskou vojenskou propagandou“.

Kollár žiada Kéryho odvolanie aj za tvrdenie, že „Slovensko by odovzdaním protiraketového systému S-300 Ukrajine bolo zatiahnuté do vojenského konfliktu“.

Marián Kéry Čítajte viac Kéry: Odovzdaním systému S-300 by Slovensko zatiahli do vojny

„Marián Kéry je tiež jedným z mála oficiálnych predstaviteľov SR, ktorý spochybnil vyhostenie 35 ruských diplomatov zo SR. Rozhodnutie slovenskej diplomacie dokonca verejne označil za aplikáciu princípu kolektívnej viny,“ zdôvodňuje v návrhu Kollár.

Pripomína poslancovi Smeru, že hoci Rusko oficiálne Slovensko označilo za krajinu, ktorá sa dopúšťa nepriateľských činov, Kéry vyhlásil, že Rusko považuje za „nášho priateľa“.

„Už pred začiatkom vojny na Ukrajine M. Kéry ako predseda Zahraničného výboru NR SR opakovane klamal a zavádzal verejnosť… Pôsobenie M. Kéryho významne narúša konsenzus slovenskej zahraničnej politiky, jej dobré meno, naše dobré susedské vzťahy s Ukrajinou, spojenecké vzťahy SR s EÚ a NATo a spochybňuje naše štátne a bezpečnostné inštitúcie,“ dodáva poslanec Kollár.

Kollárovým návrhom by sa mal parlament zaoberať na schôdzi, ktorá sa začne 26. apríla.

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Kollár #Marián Kéry
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy