V Bosne zadržali bývalého funkcionára NAKA Jána Kaľavského

Polícia v Bosne a Hercegovine zadržala bývalého funkcionára Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Kaľavského. Bol jedným z najhľadanejších Slovákov.

, 17.04.2022 13:38, aktualizované: 20:15
debata (28)

Informuje o tom portál zregionu.sk s tým, že informáciu potvrdil zdroj z prostredia polície, ako aj právna zástupkyňa Kaľavského.

„Áno, mám tu informáciu, že bol zadržaný, ale bližšie sa vyjadrovať nechcem, lebo nemám povolenie klienta,” povedala pre portál advokátka Eva Mišíková. Podľa portálu Jána Kaľavského zadržali po tom, ako požiadal o azylové konanie v Bosne a Hercegovine.

„Na bývalého šéfa operatívcov Národnej kriminálnej agentúry Jána K. vydali ešte v októbri 2021 európsky aj medzinárodný zatýkací rozkaz," pripomenul portál. Dodal, že bývalý policajt je stíhaný pre pokračujúcu korupčnú trestnú činnosť spáchanú v súbehu s pokračujúcim trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa.

„V prípade potvrdenia lokalizácie menovaného v Bosne a Hercegovine vypracuje ministerstvo spravodlivosti extradičnú žiadosť. Medzi Slovenskou republikou a Bosnou a Hercegovinou existuje zmluvný základ pre vyžiadanie na trestné konanie alebo výkon trestu odňatia slobody, v zmysle ktorého bude Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) v súčinnosti so Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) postupovať,“ informoval v stanovisku Peter Bubla z tlačového oddelenia MS SR.

Zároveň skonštatoval, že v trestnej veci menovaného bol MS SR doručený medzinárodný zatýkací rozkaz a európsky zatýkací rozkaz Špecializovaného trestného súdu. Rezort požiadal Národnú ústredňu Interpol Bratislava o vyhlásenie medzinárodného pátrania s uistením, že v prípade lokalizácie menovaného bude MS SR žiadať jeho vydanie na Slovensko za účelom trestného stíhania. Zároveň bol na základe európskeho zatýkacieho rozkazu vykonaný záznam v Schengenskom informačnom systéme, na základe ktorého môže byť osoba zadržaná na území schengenu.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Bosna a Hercegovina #NAKA #Ján Kaľavský
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy