Výskum prebehol v období 31. marca až 7. apríla 2022. Informovala o tom Michaela Lukovičová z agentúry Seesame v tlačovej správe.
Ako uviedla Lukovičová, respondenti na otázku „V súvislosti s vojnou medzi Ruskom a Ukrajinou sa i v našej verejnosti diskutuje o geopolitickom zaradení Slovenska, o tom ako by sme sa mali vo svete orientovať“ 38,9 percent z nich odpovedalo, že Slovensko by malo „vždy“ alebo „skôr“ stáť na strane Západu (Európskej únie a Organizácie severoatlantickej zmluvy), 45,7 percenta respondentov sa prikláňalo k odpovedi „usilovať sa o vyváženú pozíciu medzi Ruskom a Západom a 8,5 percenta si myslí, že Slovensko by „vždy“ či „skôr“ malo stáť na strane Ruska.
Čítajte viac 57. deň: Zelenskyj: Rusko odmietlo návrh na veľkonočné prímerieGeopolitickú orientáciu na Rusko preferujú respondenti, ktorí pri informáciách o politike viac dôverujú svojim známym ako médiám a respondenti, ktorí sa prikláňajú k tvrdeniu, že skutočnosť je iná, než ako ju médiá podsúvajú a že svetom hýbu mocné tajné skupiny podľa utajeného scenára. Medzi voličmi strán ĽSNS, Smer a Republika je viac prívržencov geopolitickej orientácie na Rusko ako na Západ, pričom v každej z týchto strán je najviac prívržencov vyváženej pozície medzi Ruskom a Západom.
Väčšia orientácia na Západ
Respondentov sa tiež pýtali, ktoré krajiny by mohli predstavovať nebezpečenstvo pre Slovensko. Najviac respondentov označilo Rusko, a to 50,4 percenta, medzi nebezpečnými krajinami ho na prvom, druhom či treťom mieste ho celkovo uviedli dve tretiny opýtaných. Druhou najnebezpečnejšou krajinou sú podľa opýtaných Spojené štáty americké (USA) a treťou Ukrajina.
Pre voličov strán ĽSNS, Smer, Republika a SNS sú najnebezpečnejšou krajinou USA, voliči všetkých ostatných strán pokladajú za najnebezpečnejšiu krajinu väčšinovo Rusko. „Zdá sa, že súčasná ruská agresia na Ukrajine spôsobila v slovenskej verejnej mienke omnoho výraznejší posun ako anexia Krymu v roku 2014. Rusko je v súčasnosti pokladané za pre Slovensko najnebezpečnejšiu krajinu a zároveň narástol podiel respondentov, ktorí si myslia, že Slovensko by malo geopoliticky patriť na Západ,“ uzavrel Robert Klobucký zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied.