Pokračovanie článku: Kto chce Ficovi zavariť? Kiska aj svedkovia, ktorých vraj trápi svedomie

Ľudovít Makó

Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Makó mal podľa uznesenia o obvinení povedať, že Fico „za čias svojej vlády zneužíval svoje postavenie na diskreditáciu rôznych osôb, najmä tých, ktoré by ho mohli nejakým spôsobom politicky ohroziť“.

Miesto na Finančnej správe mu vraj ponúkal Norbert Bödör. Stretli sa niekedy v marci 2014, keď mu nitriansky oligarcha vysvetľoval, že Kaliňák si silové rezorty obsadzuje vlastnými ľuďmi. Bödör sa chválil, že má možnosť ovplyvňovať ich výber.

Makó tvrdí, že ponuku najskôr odmietol, potom naňho tlačil Bödör spolu s Gašparom. Nakoniec ponuku prijal, keď mu Bödör sľúbil, že v úrade nemusí zamestnať ďalších jeho ľudí. Aj za to mu dorovnával plat – k trom tisíckam šéfa kriminálneho úradu dostával Makó 16 až 18 mesiacov po desaťtisíc eur.

V roku 2015 mala prísť prvá požiadavka – zistiť, či sa Matovič dopustil daňových podvodov. Išlo o jeho firmu RegionPress a nákup tlačiarenských strojov. Smer mal podľa neho eminentný záujem o diskreditáciu Matoviča, pretože bolo rok pred parlamentným voľbami. Štyria obvinení vraj žiadali aj sledovanie Matoviča či Pavla Vandáka, ktorý RegionPress kúpil.

Na kompromitácii Matoviča pracovali Makóovi podriadení ako aj ľudia šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho. Výsledkom bolo zaistenie účtovníctva (známa scéna, keď bolo účtovníctvo uložené na povale domu Matovičovej starej mamy – pozn. red.). Makó opisoval, ako Kaliňák pýtal viac informácií.

Spomenul si na stretnutie v kancelárii policajného prezidenta Gašpara, kde riešili vyšetrovanie kauzy Borisa Kollára, ktorý si písal s chovankyňou resocializačného centra Čistý deň. Makó tvrdí, že na základe týchto informácií nemohli diskreditovať Kollára. Dostal sa dokonca do sporu s Gašparom. Podobným sporov bolo viac, Bödör mu preto dokonca dohováral, že „ťahajú za rovnaký povraz“. Domov za ním prišiel Kaliňák a apeloval, aby „nenaťahoval strunu“.

Gašpar a Bödör mali Makóa niekedy na prelome jari a leta 2017 požiadať, aby im pomohol pri zbieraní informácií, ktoré sa týkajú podozrení z trestných činov prezidenta Kisku. O tejto téme hovorili viackrát, stretávali sa v kancelárii policajného prezidenta, v Zlatom Kľúčiku v Nitre, na 6. poschodí budovy Transpetrolu na Vajnorskej v Bratislave. Objednávateľom mal byť Fico, ktorému Kiska ako prezident nevychádzal politicky v ústrety. Bödör mu vysvetľoval, že Fico „nie je stotožnený so svojou porážkou v prezidentských voľbách“. Makó tvrdí, že odovzdal rešerš výstupu konaní Finančnej správy voči Kiskovej spoločnosti KTAG.

Po prvý raz sa stretol s Ficom v novembri alebo v decembri 2017. Rozoberali spis vyšetrovania Kiskovej firmy. Makó vypovedal, že svoju účasť na stretnutí vnímal ako akési potvrdenie skutočností, ktoré už Fico vedel. „Chcel si byť na 100 percent istý, či to, čo je v spise, má reálny základ,“ píše sa v uznesení o Ficovom obvinení. Makó s Imreczem mali stretnutie vyhodnotiť ako prípravu na úderný krok voči Kiskovi.

© Autorské práva vyhradené

134 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Andrej Kiska #Súmrak