Mandátový výbor odporúča odsúhlasiť žiadosť na vydanie Fica do väzby

Mandátový a imunitný výbor Národnej rady v stredu večer prijal uznesenie a odporučil plénu parlamentu odsúhlasiť žiadosť prokuratúry o vydanie súhlasu na vzatie do väzby poslanca a lídra Smeru Roberta Fica. Informovala o tom predsedníčka výboru Anna Andrejuvová (OĽaNO). Diskusia sa má začať vo štvrtok ráno.

, 27.04.2022 13:22, aktualizované: 22:27
Robert Fico Foto: ,
Prázdna stolička Roberta Fica počas Mandátového a imunitného výboru NR SR v Bratislave 27. apríla 2022.
debata (115)
VIDEO: Prokurátor ÚŠP Ladislav Masár po zasadnutí mandátovo-imunitného výboru.

„Schválili, že vydávame súhlas na vzatie poslanca Roberta Fica na základe žiadosti Generálnej prokuratúry SR,“ povedala Andrejuvová. Ozrejmila, že na základe uznesenia výboru bola vypracovaná aj správa, ktorú predloží poslancom na rokovaní vo štvrtok ráno. „Tá bola tiež schválená,“ dodala s tým, že za ňu zahlasovalo osem poslancov z desiatich prítomných. Dvaja poslanci Sme rodina sa zdržali.

„Predložili sme svoje argumenty, prokurátori svoje argumenty. Padlo pár otázok, a tým to skončilo,“ uviedol Ficov obhajca David Lindtner po rokovaní výboru.

Zľava obhajcovia Roberta Fica Dávid Lindtner a... Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
Dávid Lindtner / Svetozár Charaba/ Matúš Harkabus / Ladislav Masár / Zľava obhajcovia Roberta Fica Dávid Lindtner a Svetozár Charaba a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus a zástupca špeciálneho prokurátora Ladislav Masár počas zasadnutia Mandátového a imunitného výboru NR SR 27. apríla 2022

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislav Masár označil rokovanie i otázky poslancov za korektné. Uvedomuje si, že do kauzy je vnášaný politický rozmer. Poukázal na to, že Ficov život je spojený s politikou a situáciu využívajú i jeho politický oponenti. „My s tým nemáme nič spoločné. Nevyužívame to, ani to nezneužívame. Nemôžeme to ani nijako ovplyvniť,“ podotkol. Odmieta, že by prokurátor a vyšetrovateľ nesledovali legitímne ciele.

Na margo ďalšieho procesné postupu Masár uviedol, že ak budú poslanci súhlasiť, rýchlo podajú návrh sudcovi pre prípravné konanie na vzatie do väzby a ten rozhodne. „Môžem povedať, že zadržiavať nebudeme,“ uviedol. Závisieť podľa neho bude pri rozhodovaní sudcu aj od dôkaznej situácie. Nepovedal, či sa ešte posilní. Kolúzna väzba je podľa neho potrebná na obmedzenú dobu, v ktorej treba vykonať výsluchy niektorých osôb. Tie sú naplánované zatiaľ do konca mája.

VIDEO: Šéfka mandátovo-imunitného výboru Anna Andrejuvová po zasadnutí výboru.

Na rokovaní výboru sa zúčastnili aj poslanci, ktorí nie sú jeho členmi. György Gyimesi (OĽaNO) skonštatoval, že prokurátorove vyjadrenia neboli dostatočné. Pozdávala sa mu aj argumentácia obhajcu. Nateraz nevie, ako bude v pléne hlasovať, všetko si chce ešte preštudovať.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš uviedol, že možno ešte budú mať v klube poradu pred hlasovaním. Očakáva dlhú diskusiu v pléne. „Nesmieme brániť spravodlivosti, musíme byť spravodliví ku všetkým,“ poznamenal.

VIDEO: Poslanec Gyimesi: Vysvetlenie prokurátora mi nestačilo.

Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga je presvedčený, že nejde o účelové stíhanie. Vylučuje, že by niekto z koalície ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní.

Fico označil zasadnutie výboru za politický proces

„Opozícia je toho názoru, že nemá žiadny zmysel sa zúčastňovať na tomto politickom procese, ktorý je neuveriteľný a šialený,“ povedal Fico k zasadnutiu výboru. Za konaním vlády vidí Fico likvidáciu opozície. To je podľa neho dlhodobý cieľ a vláda v ňom chce pokračovať až do najbližších parlamentných volieb. Koalícia tiež podľa neho koná takéto kroky, pretože chce prekryť neschopnosť vlády reagovať na „najakútnejšie veci, ktoré sa na Slovensku dejú, a tiež prekryť šialenstvá, ktoré robí vláda v zahraničnej politike“.

VIDEO: Právnik Roberta Fica Dávid Lindtner pred rokovaním mandátového a imunitného výboru.

Obhajoba obvineného expremiéra Fica podala námietku zaujatosti proti prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Pred stredajším rokovaním mandátového a imunitného výboru parlamentu to uviedol Ficov obhajca David Lindtner. Hovorí, že Úrad špeciálnej prokuratúry je monokratický orgán a po špeciálnom prokurátorovi Danielovi Lipšicovi by mali byť z prípadu vylúčení všetci prokurátori úradu.

Masár však po rokovaní výboru povedal, že na ÚŠP bolo doručené podanie s názvom námietka zaujatosti, ale podľa neho „obsahom to rozhodne nie je námietka zaujatosti“.

Dodal, že ak by sa rokovanie parlamentu naťahovalo aj na budúci týždeň, bude musieť situáciu prehodnotiť dozorový prokurátor.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v rámci akcie Súmrak obvinil Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade sú obvinení aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör a policajný exprezident Tibor Gašpar.

Prípadné väzobné stíhanie poslanca NR SR je možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu.

Robert Fico Čítajte viac Fico očakáva, že poslanci budú súhlasiť s jeho väzbou
115 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Úrad špeciálnej prokuratúry #Mandátový a imunitný výbor NR SR
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy