Novým podpredsedom Súdnej rady sa stal Ján Gandžala

Novým podpredsedom Súdnej rady SR sa stal Ján Gandžala. Rozhodli o tom členovia rady vo štvrtkovej voľbe. Funkcie sa ujme od mája. Naposledy zastával pozíciu podpredsedu Súdnej rady SR Miloš Kolek, informovala hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Müller.

, 28.04.2022 12:48, aktualizované: 13:20
Súdna rada Foto:
Členovia Súdnej rady počas zasadnutia v Bratislave
debata (1)

Podľa Jána Gandžalu dosiahlo vedenie súdnej rady, a to aj v dôsledku pomerne zásadných legislatívnych zmien týkajúcich sa súdnictva, veľký progres. Išlo hlavne o vytvorenie podmienok na efektívnu a transparentnú činnosť súdnej rady jednak vybudovaním kvalitného odborného aparátu v rámci kancelárie súdnej rady, ako aj prijatím nových interných noriem.

„Vo vzťahu k plneniu Ústavou a príslušnými zákonmi vymedzených kompetencií súdnej rady som osobne uvítal, že pri ostatnej voľbe nových členov súdnej rady sa jej súčasťou stali sudcovia alebo sudkyne, ktoré v sudcovskom prostredí jasne artikulujú svoje názory, majúce odozvu v sudcovskom stave, s ktorými sa určitá, nie zanedbateľná časť sudcovského stavu zhoduje buď úplne, alebo v niektorých parciálnych aspektoch“, priblížil nový podpredseda súdnej rady. Dodal, že rozličné názory členov súdnej rady na problémy a smerovanie súdnictva majú pozitívny obohacujúci vplyv na činnosť a rozhodovanie súdnej rady.

Funkcia podpredsedu Súdnej rady Slovenskej republiky sa uvoľnila po tom, ako sa jej s účinnosťou k 1. aprílu vzdal Miloš Kolek. Dôvodom pre vzdanie sa funkcie bol fakt, že figuroval na zozname kandidátov na člena súdnej rady vo východoslovenskom volebnom obvode a aktuálna zákonná úprava mu neumožňovala zotrvať v pozícii podpredsedu súdnej rady a súčasne kandidáta na člena súdnej rady. V aprílovej voľbe sa mu však napokon nepodarilo získať potrebný počet hlasov na obhájenie funkcie člena súdnej rady v ďalšom volebnom období.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Súdna rada SR #Ján Gandžala
Flowers