ŠÚKL eviduje 11 058 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili k sobote v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 11 058 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1686 ako závažných. ŠÚKL o tom informuje na svojom webe. Pripomína, že štatistiku k hláseniam bude zverejňovať na mesačnej báze.

02.05.2022 15:32
debata (3)

Ústav eviduje spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a v troch ako pravdepodobný. „Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený,“ dodáva ústav.

ŠÚKL pripomína, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 sú podávané injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne počas niekoľkých dní odznievajú. Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od viacerých faktorov, napríklad od celkového zdravotného stavu človeka, od veku, iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede či od psychického nastavenia človeka.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #ŠÚKL #Vedľajšie účinky #koronavírus #Covid-19