Bugár vystupuje zo strany Aliancia

Bývalý predseda Mostu-Híd Béla Bugár vystupuje zo strany Aliancia. Informoval o tom vo svojom profile na sociálnej sieti s tým, že toto rozhodnutie pre neho bolo ťažké a prijal ho v pondelok 2. mája.

03.05.2022 09:58 , aktualizované: 16:03
Bela Bugar, Bugár, Foto:
Béla Bugár
debata (1)

Bugár to odôvodnil tým, že platforma Strany maďarskej komunity (SMK) v Aliancii nedodržuje ťažko dosiahnuté dohody.

Predseda Republikovej rady Aliancie László Sólymos v reakcii na to uviedol, že sa blížia komunálne voľby a trom platformám v Aliancii sa takmer všade podarilo dohodnúť na kandidátoch. Nájdu sa však podľa jeho slov aj výnimky a jednou z nich je Šamorín, mesto na slovensko-maďarskej jazykovej hranici, kde sa pomer Maďarov a Slovákov delí napoly. „Žiaľ, platforma SMK v tejto miestnej organizácii Aliancie chce vytlačiť ostatných. Aliancia sa zrodila z poznania, že sme jeden na druhého odkázaní, že zastúpenie svojich voličov dokážeme zabezpečiť len spoločne, so spoločnými silami. Aliancia bez Aliancie v obciach, na úrovni, ktorá je k ľuďom najbližšie, nevznikne. Žiaľ, miestni predstavitelia SMK práve v Šamoríne nepochopili, že ak v Aliancii podnecujú a živia rozpory a nedokážu prijať kompromisy, idú proti sebe," ozrejmil Sólymos na sociálnej sieti.

K dohode podľa neho nechýbalo veľa, no pre napätie svoj odchod z Aliancie dnes ohlásila celá platforma Mosta-Híd v Šamoríne na čele s Bélom Bugárom. „Miestni predstavitelia novej strany sa budú musieť dohodnúť vo viac ako 500 obciach na tom, aby sme do jesenných volieb išli v dobrej kondícii. Tí, ktorí uprednostňujú svoje záujmy pred záujmami celej komunity, bohužiaľ znižujú šance celej Aliancie," dodal Sólymos.

K situácii sa na sociálnej sieti vyjadril aj predseda platformy Mosta-Híd Konrád Rigó, ktorý potvrdil, že Bugár týmto krokom oficiálne ukončil svoju aktívnu politickú kariéru. „V každej dnes existujúcej maďarskej politickej formácii na Slovensku sú takí, ktorí mu vďačia za veľa. Ja sa mu chcem poďakovať v mene Mosta-Híd za všetko, čo ako politik urobil pre Maďarov na Slovensku, pre ostatné národnosti, ktoré tu žijú a pre celé Slovensko," priblížil Rigó s tým, že mu je ľúto, že Bugár neostal v politike dlhšie.

„Je zaujímavé, že k tomuto kroku prišlo v čase, keď všetky tri platformy schválili dôležité dokumenty pre postavenie spoločných kandidátok do komunálnych volieb. Kto sa v tejto chvíli rozhodne pre vystúpenie, nesnaží sa o posilnenie spolupráce v záujme našej komunity a našich regiónov, ale o roztrieštenie jednoty Aliancie," povedal agentúre SITA predseda Aliancie Krisztián Forró.

Strana Aliancia – Szövetség vznikla v októbri 2021 spojením maďarských subjektov SMK, Mosta-Híd a hnutia Spolupatričnosť.

Béla Bugár Čítajte rozhovor Bugár o väzbe pre Fica: Bol by som veľmi opatrný
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Béla Bugár #Aliancia - Szövetség