Eurokomisia poslala Slovensku na zvládnutie utečeneckej krízy 193 miliónov eur

Európska komisia zaslala na účty Ministerstva financií dodatočné zálohové platby zo zdrojov REACT-EU vo výške takmer 193,6 milióna eur.

03.05.2022 18:19
Prievidza lipy sadenie Deň Zeme Foto: ,
Ukrajinsko-slovenské priateľstvo a spolupatričnosť pripomína v Prievidzi na sídlisku Zapotôčky pätica líp a lavička vo farbách ukrajinskej vlajky. Zasadili ich dobrovoľníci z mesta spolu s ukrajinskými ženami a deťmi, ktoré našli dočasné útočisko v Prievidzi. Na snímke ukrajinská rodina.
debata (4)

Dodatočné zálohové platby sú určené pre členské štáty najzasiahnutejšie utečeneckou krízou. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu financií.

Komisia konkrétne zaslala 107,7 milióna eur pre Operačný program Ľudské zdroje, 66,3 milióna eur pre Integrovaný regionálny operačný program a 19,6 milióna eur pre Operačný program Efektívna verejná správa. „Ide o financie, ktoré poskytujú dočasnú dodatočnú likviditu pre členské štáty, ktoré bude potrebné zúčtovať do konca roka 2024,“ spresnilo ministerstvo.

utečenci Čítajte viac Viac ako 5 miliónov utečencov z Ukrajiny je jednou z najväčších vĺn migrácie

Prostriedky REACT-EU vyčlenené v rámci programov financovaných z fondov Európskej únie boli pôvodne určené na zmiernenie dosahov súvisiacich s pandémiou ochorenia COVID-19. Najmä na udržanie a vytváranie pracovných miest, poskytovanie sociálnych služieb občanom vrátane terénnej práce a komunitnej starostlivosti, financovanie zelených aktivít (cyklotrasy, zelená infraštruktúra), zvýšenie kvality odborného vzdelávania a finančnú podporu zamestnancov v prvej línii.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #utečenci z Ukrajiny
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy