Heger: Druhá svetová vojna je mementom aj pre naše životy v 21. storočí

Druhá svetová vojna je mementom aj pre naše životy v 21. storočí. Ak ich chceme prežiť v mieri, musíme mať odhodlanie i prostriedky mier ubrániť. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to uviedol na sociálnej sieti pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom.

08.05.2022 12:20 , aktualizované: 20:18
Eduard Heger Foto:
Premiér Eduard Heger
debata (46)

Hovorí o potrebe zobrať si z minulosti niekoľko ponaučení. „Zostaňme demokratickou krajinou v pevnom zväzku s našimi spojencami v EÚ a Severoatlantickej aliancii,“ podotkol premiér. Druhá svetová vojna podľa neho vypovedá aj o tom, do akých krajností sa vie ľudstvo dostať na základe manipulácie s informáciami pod vedením patologicky zlých vodcov a ich nenávistných ideológií.

Ako ďalej uviedol, výročie ukončenia druhej svetovej vojny si pripomíname vo vypätej spoločenskej atmosfére i v zložitých medzinárodných podmienkach. „Režim ruského prezidenta Vladimira Putina rozpútal na Ukrajine pod vymyslenými zámienkami nezmyselnú a desivú vojnu. V dôsledku tejto útočnej vojny rast cien energií a následne aj potravín zhoršuje sociálnu situáciu mnohých našich domácností s nízkymi príjmami,“ zdôraznil Heger.

Zároveň je podľa jeho slov vedený zásadný zápas o presadenie reforiem, ktoré zlepšia život občanov na Slovensku. „Treba povedať, že každú z týchto udalostí zneužívajú extrémisti, aby zvýšili spoločenské napätie a posilnili si svoje pozície,“ doplnil premiér.

Predseda Národnej rady líder hnutia Sme rodina Boris Kollár si v nedeľu poobede pripomenul koniec druhej svetovej vojny na bratislavskom Slavíne. Urobil tak pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom.

„Slávime sviatok oslobodenia a myslím, že si to treba pripomínať. O to dôležitejšie je pripomínať si minulosť, lebo keď sa z nej nepoučíme, tak sme odsúdení na to, aby sme si ju znova zopakovali,“ vyhlásil predseda NRSR.

Poukázal na to, že podobne ako počas druhej svetovej vojny, aj pri súčasnom dianí na Ukrajine na konflikt vždy najviac doplatí civilné obyvateľstvo. „Tomu musíme zabrániť,“ skonštatoval Kollár. Ocenil, že viacerí prišli k vojenskému pamätníku vzdať hold a pamiatku padlým. „Ktorí naozaj obetovali svoje životy za našu záchranu a očistu celej Európy od fašizmu,“ povedal predseda NRSR.

Pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom koaličná strana SaS uviedla, že mier nie je samozrejmosť ani dnes, musíme oň bojovať. „Pripomínanie si temných kapitol našich dejín ponúka odpovede aj na problémy dneška. Po hrôzach, ktoré priniesla druhá svetová vojna, nechceme, aby si aj ďalšie generácie museli pripomínať nové a nové obete vojny. O to väčším mementom sú dnes pre nás tragické dosahy vojny v susednej Ukrajine,“ skonštatoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS).

Podotkol, že si pripomíname pamiatku miliónov obetí, ale aj tých, ktorí sa fašizmu vzopreli. Dodal, že aj cieľom zahraničnej a bezpečnostnej politiky Slovenska je odrádzať od agresie voči nám a našim spojencom. „A tým podporovať rozvoj bezpečnej, prosperujúcej a demokratickej Európy, v ktorej vojna nebude mať miesto,“ doplnil Korčok.

Opakovaniu hrôz druhej svetovej vojny podľa štátneho tajomníka rezortu diplomacie Martina Klusa (SaS) predídeme, len ak nepoľavíme v obrane demokracie a našich slobôd. „Na nenávistné ideológie musíme upozorňovať už v ich zárodku, inak môžu prerásť do ďalšej tragédie,“ napísal na sociálnej sieti.

Poukázal, že 77. výročie skončenia druhej svetovej vojny a Deň víťazstva nad fašizmom si dnes pripomíname inak ako predtým. Tiež poukázal na vojnu na Ukrajine. „Kiež by sa Deň víťazstva nad fašizmom preto stal mementom aj pre novodobého agresora. Mementom, že krvavá vojna, ktorú vedie proti národu túžiacemu po slobode, demokracii a prosperite, sa raz skončí jeho porážkou a zatratením,“ skonštatoval.

Spomienka na koniec druhej svetovej vojny nebola podľa vicepremiérky a šéfky Za ľudí Veroniky Remišovej nikdy taká bolestivá a jej odkaz taký nástojčivý ako práve v týchto dňoch. Uviedla to pri príležitosti výročia jej skončenia na sociálnej sieti.

Pripomenula, že 8. mája 1945 sa „skončila najväčšia a najhroznejšia vojna v histórii ľudstva, ktorá si vyžiadala desiatky miliónov obetí a obrovské materiálne škody“. Takáto vojna by sa podľa jej slov už nemala nikdy opakovať.

Pamiatku hrdinov si prišla uctiť na vojenský cintorín Háj, kde je pochovaných viac ako 1300 vojakov, ktorí padli v bojoch o Liptovský Mikuláš. „Čo by asi povedali títo hrdinovia dnes, keby videli, že nad Európou znova visí hrozba vojny? A že Rusko sa nám vyhráža použitím jadrových zbraní,“ pýta sa vicepremiérka. Považuje za hrozné, že práve vodca ruského národa, ktorý v 2. svetovej vojne položil veľkú obetu, vrátil po vyše 70 rokoch vojnu do Európy.

Uctime si hrdinov a želajme si mier

Spomínajme, uctime si hrdinov a želajme si mier. Pri príležitosti výročia skončenia druhej svetovej vojny to uviedol šéf mimoparlamentného Hlasu Peter Pellegrini.

„Pamätajme si, že to boli hlavne vojaci Červenej armády spolu s príslušníkmi iných národov, ktorí nás oslobodili a je našou morálnou povinnosťou si tento historický odkaz pripomenúť a ctiť,“ zdôraznil Pellegrini. Vyslovil želanie, aby žiaden národ nebol súčasťou vojenských konfliktov, aby netrpeli celé rodiny a nemuseli opúšťať svoje domovy.

Hovorí, že slovo mier dostalo v súčasnosti hlbší význam. „Žijeme v obavách, ako sa zmení náš každodenný život. Aké sociálne obete budeme musieť ešte priniesť,“ dodal Pellegrini.

46 debata chyba
Viac na túto tému: #druhá svetová vojna #Deň víťazstva nad fašizmom #Eduard Heger