Pokračovanie článku: Kaliňák je vonku. Tvrdí, že je stíhaný za to, že "sme mali nelegitímneho prezidenta"

„Prístup samotného ústavu a jeho personálu bol profesionálny,“ povedal po prepustení Kaliňák. Vraj sa vo väzbe veľa učil a veľa čítal.

Tvrdí, že orgány činné v trestnom konaní za ním vo väzbe ani raz neboli. Jeho právny zástupca David Lidnter však povedal, že úkony prebiehajú štandardne. „Niektorým naplánovaným výsluchom nerozumieme, lebo nerozumieme, akú majú súvislosť s obvinenými,“ vysvetľoval Lindtner.

Napriek tomu považuje kolúznu väzbu sa istý spôsob mučenia. „Tým vás mučia, že vás odtiahnu od rodiny a všetkého diania vôkol. Ale do väzby neposiela Zbor väzenskej a justičnej stráže. Posiela špeciálna prokuratúra Špecializovaný trestný súd, ale a Snažia sa vás obmedziť na slobode. Mám byť obmedzený na slobode kvôli tomu, že bývalý pán prezident a pán Matovič kradli dane, to je dosť vtipné,“ povedal. „Teraz som vychádzal a teraz mi doručili listy od mojej rodiny, teraz prišli od Národnej kriminálnej agentúry Východ,“ argumentoval. Dodal však, že telefonovať s rodinou mohol.

Vo väzbe sa stretával s advokátmi, duchovným aj psychológom. „Určite sa teším na svoju rodinu, to je to najdôležitejši­e,“ dodal.

Video: Kaliňák o väzbe, ale aj smrti Milana Lučanského.

Video

Kaliňák ďalej vyhlásil, že sa chystá zostať na Slovensku. „Tu platím dane, tu žije moja rodina. Preto tu hodlám pracovať ďalej,“ vysvetľoval Kaliňák, ktorý z Justičného paláca vyšiel v dobrej nálade.

„Myslel som si, že je to naopak. Ten pocit, že ste nespravodlivosti vo väzbe, lebo tá vec je vymyslená a streštená, som si myslel, že viacej ubíja. Naopak, pravda je tá, že to vám dáva silu, aby ste zvládli celú situáciu. Z tohto pohľadu sa to dalo ľahšie stráviť,“ povedal Kaliňák.

Na otázku, že obvinenia odmietal aj bývalý policajný prezident Milan Lučanský, ktorý vo väzbe zomrel koncom roka 2020. „Mal som šťastie, že som mal pri sebe advokátov, ktorí mali šancu byť so mnou každý deň a mohli sme debatovať. To sa nedá porovnávať. V tomto prípade platí, že ten, kto je zodpovedný za smrť Milana Lučanského, je špeciálna prokuratúra a vyšetrovatelia NAKA,“ dodal.

Obvinenie odmietol s tým, že ide „o stalinizáciu práva“. „Tu nejde len o mňa, ale aj o ďalších, ktorí boli boli vo väzbe,“ myslí si bývalý šéf rezortu vnútra. „Ak súdy a orgány činné v trestnom konaní porušujú ústavu, tak sa raz dotkne aj vás,“ povedal novinárom.

Zdôraznil, že sa nebude vyjadrovať k svojmu vlastnému trestnému konaniu, ale „to neznamená, že sa nebudem vyjadrovať k ďalším“.

Na otázku, či sa bude zúčastňovať tlačových besied, podotkol, že „upozorňuje len na porušovanie práva“.

Podľa neho súčasná vláda robí chyby a má pocit, že jej „pomáha kriminalizácia opozície“. „Sme stíhaní za to, že sme mali nelegitímneho prezidenta, ktorý nelegitímne vyhral voľby,“ vyhlásil Kaliňák.

Kaliňákov právny zástupca David Lidtner pripomenul, že keď Špecializovaný trestný súd poslal Kaliňáka do väzby, uviedol, že „nedostali žiadne relevantné odpovede na otázky“. Väzobné dôvody považuje za absurdné a myslí si, že je „absurdné, aby sa kolúzne dôvody opierali o tlačové konferencie z roku 2020 a nahrávky z poľovníckej chaty“.

„Je normálne, aby môj klient išiel do kolúznej väzby preto, lebo na tlačovej besede hovoril o kajúcnikoch ako o udavačoch?“ spýtal sa Lindtner. Podľa neho sudca pre prípravné konanie, ale aj Najvyšší súd nemali čas preštudovať si spis v tejto kauze, pretože odkazuje na kauzu Očistec, ktorej spis „má desaťtisíce strán“.

© Autorské práva vyhradené

282 debata chyba
Viac na túto tému: #Najvyšší súd #Robert Kaliňák
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy