Šeliga žiada o rokovanie ústavnoprávneho výboru k Mečiarovým amnestiám

O zvolanie mimoriadneho ústavnoprávneho výboru parlamentu k téme takzvaných Mečiarových amnestií požiadal poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí), ktorý o tom informoval na sociálnej sieti.

13.05.2022 12:45
Juraj Šeliga Foto: ,
Poslanec za stranu Za ľudí Juraj Šeliga
debata (11)

Rovnako požiadal predsedu výboru, aby na rokovanie pozval predsedu Súdnej rady Jána Mazáka, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (nom. SaS). Poslancom majú odpovedať na základnú otázku – ako je možné, že spravodlivosť v prípade únosu Michala Kováča ml. a vraždy Róberta Remiáša stále prešľapuje na mieste.

„Takzvané Mečiarove amnestie sú ukážkou zneužitia štátnej moci. Je pre nás kľúčové, aby sme poznali pravdu o období, keď štátne orgány neslúžili občanom, ale vybranej skupine ľudí. Amnestie sú neuralgickým bodom našich dejín, pretože ukázali, ako ľahko možno zamiesť hoc aj vraždu pod koberec. Práve preto musia byť všetky zločiny vyšetrené a my sa musíme pýtať, prečo sa to nedeje,“ uviedol Šeliga.

Parlament uznesením zrušil Mečiarove amnestie v apríli 2017. Mal to byť rozhodujúci krok, aby mohli v kauze zavlečenia syna bývalého prezidenta Michala Kováča do Rakúska konať súdy. Potrestaniu vinníkov v spomínanej kauze bránili amnestie, ktoré udelil premiér Vladimír Mečiar v zastúpení prezidenta v roku 1998.

Remiáš, Remiášová, Matovič, Budaj, Vačok, Čítajte viac Mečiarove amnestie sú späť. Lexov advokát verí, že jeho klient uspeje
11 debata chyba
Viac na túto tému: #Mečiarove amnestie #Juraj Šeliga
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy