Pokračovanie článku: Heger: Nezotínam hlavy. Sulíkova červená čiara je v rozpore s programom vlády

Návrh odkladu na tri roky vychádza z odborných odhadov. Rozšíriť ropovod sa nedá za dva týždne, ale ak to podarí skôr, napríklad v polovici alebo na konci roka 2024, tak nebudeme váhať dodávky z Ruska ukončiť. Bývalé vlády situáciu výrazne podcenili, a stali sme sa závislí od jedného zdroja. Platíme za to vysokú cenu. Je to ponaučenie, a preto musíme urobiť všetko pre to, aby dodávky z Ruska prestali čo najskôr. K nám prichádza ropa cez ropovod Družba, a alternatívna cesta je Adria. Slovensko jasne povedalo, že čo sa týka ropy, do našej rafinérie prichádza ropa ropovodom Družba a alternatíva je Adria. Ak by sme prestali brať ropu cez Družbu, cez Adriu potrebujeme dostať z prístavov taký objem, ktorý potrebujeme. Prebiehajú technické rokovania, kde počítame, koľko času potrebujeme na zabezpečenie adekvátnej náhrady. Krajiny, ktoré sú pri mori, majú výhodu, ktorú my nemáme. Napoja sa na tankery a majú to vyriešené. My sme vo vnútrozemí, a sme odkázaní na ropovody, ktoré k nám vedú. V ropovode Adria je úzke hrdlo, ktoré treba rozšíriť a investovať do toho. To je neuralgický bod celého procesu.

Česká republika od júna ide na štyri mesiace zastropovať ceny nafty a benzínu. Je to reakcia na dodávky Slovnaftu. My budeme stále na trhových cenách a budeme platiť najviac. Neuvažuje vláda o takomto podobnom zastropovaní?

Zastropovanie nie je dobré a poviem vám prečo. Neviem, či to idú robiť Česi. Ak sa nemýlim, tak oni, myslím, idú znížiť spotrebnú daň. Ale zastropovanie sme videli v Maďarsku, kde sme potom videli, že na pumpách nebolo dosť paliva. Myslím, že ste si mohli natankovať len istý objem. Alebo vôbec nebolo prítomné. Ale zoberte si, čo sme spravili s elektrinou. To je pekný príklad. Výrobcovi sme povedali – moment, prepáč, ale ty tu dnes generuješ extrémny zisk za situácie, keď za normálnych okolností by si takéto zisky nikdy nemal. Takže my ti ho zdaníme. A on povedal, že nemusíte zdaňovať, ja vám zagarantujem cenu. A je iné, keď nám cenu garantuje výrobca, a iné, keď ju zastropujeme. Lebo on sám dobrovoľne ponúkne tú cenu. Ak by sa nám podarilo takéto niečo dosiahnuť aj so Slovnaftom, že povie, pozrite sa, ja nepotrebujem mať maržu 10-násobne väčšiu, ako mám štandardne, zachovám si maržu, ktorú mám a toto venujem občanom Slovenskej republiky. Tak to je dohoda…

Ako dlho budeme čakať na konkrétny výsledok?

Podľa mňa príde rýchlo. Veď aj pri cene elektriny ste videli, že to bola otázka týždňov. Samozrejme, nevyrokujete to na jednom stretnutí a za pár hodín. Je to skôr otázka týždňov. A tam to tiež prebehlo za pár týždňov a zrazu bola cena na stole na dva roky výrazne výhodnejšia. Toto sa práve deje so Slovnaftom. Tie rokovania prebiehajú a ak budú úspešné, tak potom budú môcť opäť priniesť ľuďom zaujímavú cenu, ktorá bude garantovaná na isté obdobie a nebude to pod hrozbou zastropovania. Lebo to zastropovanie môže v konečnom dôsledku spôsobiť, že bude nedostatok paliva. To nechceme. Chceme, aby si ľudia mohli natankovať, koľko potrebujú – a za výrazne lepšie ceny.

Bude to ešte do času dovoleniek?

Čas dovoleniek závisí od toho, kedy kto ide na dovolenku. A do času dovoleniek máme ešte týždne. Ale, samozrejme, keď je to otázka týždňov, tak ideálne by bolo dokončiť túto diskusiu ešte pred letom.

Pri plyne je situácia ešte zložitejšia…

Preto robíme balíček pomoci. To je to, čo som hovoril, že jedna je teraz pomoc inflačná, ale zároveň chceme priniesť dlhodobé opatrenie, aby sa vedelo reagovať práve na zvýšenú cenu plynu. Pretože neočakávame, že teraz pôjde prudko dole.

Tam je situácia oveľa dramatickejšia, aj čo sa týka vzťahu s Gazpromom. Šéf SPP Richard Prokypčák dokonca povedal, že sa zásadne zmenili veci, pretože dostal list od Gazpromu, že sa neudeje nič dramatické, ak sa nepodarí k danému dátumu zaplatenie preklopiť z rubľov na eurá, a že tie dodávky pôjdu ďalej. Myslím, že to mal rozhovor v stredu. Čiže znamená to, že 20. mája máme platiť. Bude to všetko v poriadku?

© Autorské práva vyhradené

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Eduard Heger #Ide o pravdu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy