Hlavný hygienik vydal usmernenie v súvislosti s výskytom opičích kiahní v Európe

Na Slovensku naďalej nebol potvrdený žiaden prípad opičích kiahní. Hlavný hygienik SR Ján Mikas vydal usmernenie v súvislosti s výskytom tohto ochorenia v Európe. Uviedla to vedúca sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Adriana Mečochová.

25.05.2022 18:22
Ján Mikas Foto:
Hlavný hygienik Ján Mikas
debata (3)

Určené je pre regionálne úrady verejného zdravotníctva, všeobecných lekárov, špecialistov, infektológov a dermatovenerológov. „Usmernenie popisuje charakteristiku ochorenia, definíciu a manažment potvrdených prípadov a ich kontaktov, prevenciu a liečbu, laboratórnu diagnostiku a podobne,“ priblížila Mečochová.

Na Slovensku ÚVZ SR doposiaľ nezaznamenal žiaden potvrdený ani podozrivý prípad opičích kiahní. „Slovensko nie je endemickou oblasťou výskytu opičích kiahní, avšak máme široké možnosti cestovania, a preto nemôžeme vylúčiť, že budeme mať potvrdený prípad opičích kiahní aj u nás. Reálne riziko vzniku ochorenia existuje. Rozsiahle epidémie nepredpokladáme, ale očakávame sporadické ohniská,“ priblížila.

Prípady opičích kiahní už zaznamenali vo viacerých európskych krajinách vrátane Českej republiky.

opičie kiahne Čítajte viac Za covid môže netopier, za kiahne hlodavec. Krčméry: V Sudáne to bola strašná choroba
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Mikas #opičie kiahne