„Mali by sme podporovať bilingválnosť, nech je to akákoľvek škola alebo jazyky,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling, ktorý tiež prišiel na slávnostné otvorenie školy.
VIDEO: V Bratislave slávnostne otvorili Deutsche Schule.
Deutsche Schule Bratislava vznikla už v roku 2005. Postupne, ako rástol záujem žiakov o vzdelávanie sa v nemčine, rástla aj škola. Až prišiel čas, keď sa škola jednoducho musela presťahovať do vlastnej budovy.
„Počet žiakov neustále rastie, a preto sme považovali za nevyhnutné kúpiť novú budovu, vyhovujúcu požiadavkám vyučovania 21. storočia. Týmto krokom chceme nielen rozšíriť naše priestory, ale zároveň poskytnúť kvalitnú vzdelávaciu inštitúciu, ktorá drží krok s najnovšími digitálnymi trendmi a inovatívnymi prístupmi k edukácii,“ vysvetľuje predseda predstavenstva Nemeckého školského združenia Peter Kršák.
Podarilo – škola, ktorá sídli v centre hlavného mesta, sa už postupne sťahuje do nových priestorov na Kramároch. Kršák podčiarkuje, že napriek pandémii sa podarilo dodržať harmonogram a termíny všetkých stavebných prác. S prácami sa začalo v septembri 2020 a teraz už maturanti skladajú skúšku dospelosti v novej škole. Presťahuje sa tam nielen gymnázium, ale aj materská i základná škola.
Kršák si pochvaľuje, že sa podarilo nájsť tichú lokalitu a navrhnúť priestory, ktoré vzdelávacia inštitúcia 21. storočia potrebuje. Žiaci majú k dispozícii nielen nadštandardne vybavené triedy, ale aj multifunkčné ihrisko, jedáleň, telocvičňu, špeciálne učebne prírodovedných predmetov, hudobnej či výtvarnej východy. Ale aj študovňu s knižnicou, školský klub detí, kreatívne dielne. Na každom poschodí sú umiestnené vzdelávacie ostrovčeky.
Predseda predstavenstva Nemeckého školského združenia vysvetľuje, že celková investícia dosiahla 13 miliónov eur. Polovicou z tejto sumy prispela Nemecká spolková republika. „Táto investícia do prvotriedneho školského zariadenia pozitívne ovplyvní nielen žiakov, ale aj učiteľov a nepedagogických pracovníkov, vďaka čomu môžeme budovať status jednotky na trhu v rámci top škôl v Európe,“ dodáva Kršák.
Minister Gröhling priznal, že hovorí anglicky. „Po nemecky iba trochu. Ale musím sa priznať, že v minulosti som rozprával, lebo stará mama vedela veľmi plynule po nemecky. Niektoré slová človek zachytí, ale čo sa týka komplexného vnímania, to nie,“ dodal s úsmevom.
Riaditeľka školy Carmen Nasse objasňuje, že nemecký vzdelávací systém je orientovaný viac na kompetencie. „Nesústredíme sa teda až tak veľmi na fakty a čísla, ale snažíme sa pracovať na projektoch,“ objasňuje. Nasse si však pochvaľuje slovenských žiakov.
„Sú podstatne usilovnejší ako nemeckí žiaci. A pokiaľ ide o učenie sa nemčiny, väčšina z nich nemá problém, lebo sa s nemčinou stretávajú už v materskej škole, pokračujú na základnej. A keď maturujú, už majú nemčinu na úrovni materského jazyka,“ dodáva Nasse.
O škole
Deutsche Schule Bratislava je súkromná škola, ktorá patrí do siete celosvetovo uznávaných 140 nemeckých zahraničných škôl. Na Slovensku vznikla v roku 2005. V súčasnosti školu navštevuje viac ako 430 žiakov najmä zo Slovenska a z Nemecka. Škola ponúka celodenný výchovno-vzdelávací program pre všetky vekové skupiny od škôlkarov, žiakov základnej školy až po študentov 8-ročného gymnázia. Pri vyučovaní predmetov sa kladie dôraz na vyučovací jazyk nemčinu, samostatnosť, ale aj na tímového ducha, kritické myslenie, všeobecný prehľad a výmenu skúseností v sieti nemeckých zahraničných škôl. Vyučovanie sa realizuje v menších skupinách pod dozorom nemecky hovoriacich učiteľov či už rakúskej, alebo nemeckej národnosti. Absolventi môžu pokračovať v ďalšom štúdiu na prestížnych univerzitách vďaka medzinárodne uznávanej nemeckej maturitnej skúške, ktorej súčasťou je aj maturita zo slovenského jazyka a literatúry. Škola nabehla aj na program individuálnej podpory jazykového vzdelávania. Každý žiak má k dispozícii vlastný notebook a z veľkej časti sa prešlo na digitálne vyučovanie.