Čaputová: Mier na Ukrajine je v bytostnom záujme Slovenska

Mier na Ukrajine je v bytostnom záujme Slovenska. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla po návrate z návštevy Ukrajiny.

01.06.2022 10:22 , aktualizované: 11:00
caputova, ukrajina, vojna na ukrajine Foto: ,
Prezidentka Zuzana Čaputová po návrate z Ukrajiny.
debata (234)

Návštevou chcela podľa svojich slov opätovne vyjadriť podporu krajine, ktorá sa bráni. O posilnení spolupráce a pomoci Slovenska rokovala s najvyššími predstaviteľmi krajiny a vystúpila v parlamente.

„Ak sa Rusko nezastaví na Ukrajine, tak sa nezastaví pred ničím. Práve preto sa o to musíme zaujímať a pomáhať Ukrajine, aby sa ubránila,“ vyhlásila prezidentka. Slovákom odkázala aj slová vďaky.

VIDEO: Prezidentka Zuzana Čaputová bezprostredne po prílete po návšteve Kyjeva na Ukrajine
Video

Čaputová o utorkovej návšteve hovorí ako o jednom z najemotívnejších dní svojho života. „Videla som veľké utrpenie a veľkú bolesť. Navštívili sme predmestie Kyjeva a videli sme množstvo zbombardovaných civilných budov. Z toho miesta bolo jasné, že to nie sú náhodné strely, ktoré sa zatúlali, ale je to cielené ničenie zo strany Ruska,“ priblížila. Podvečer navštívila tiež nemocnicu.

Na Ukrajinu by už čoskoro mohli dodať slovenské húfnice Zuzana, potvrdila prezidentka. „Je to komerčný kontrakt medzi Ukrajinou a firmou na Slovensku. Práve včera sa posledné veci dohodli a doladili,“ skonštatovala. Naznačila tiež, že Slovensko by mohlo krajine poslať ďalšiu vojenskú pomoc. Odkázala pritom na rokovanie vlády.

Prezidentka počas návštevy rokovala s ukrajinským predsedom parlamentu Ruslanom Stefančukom, prezidentom Volodymyrom Zelenským aj premiérom Denysom Šmyhalom. Okrem vojenskej pomoci hovorili aj o pomoci pri rozšírení vývozu tovarov a obilia či nákupoch pohonných hmôt. Vysvetlila tiež slovenskú pozíciu pri ropnom embargu. Slovensko s ďalšími krajinami Európskej únie podľa prezidentky podporuje myšlienku pomoci pri obnove Ukrajiny, jej konkrétna podoba však nie je dohodnutá.

S použitím termínu genocída v súvislosti so situáciou na Ukrajine je prezidentka opatrná. „Použitie tohto pojmu by mal skonštatovať súd. Ale môžem povedať, že všetky znaky, ktoré na Ukrajine vidíme, sa javia, ako keby sa tam naozaj diala genocída,“ poznamenala.

VIDEO: Súčasťou skupiny, ktorá sdpolu s prezidentkou navsštívila Ukrajinu bol aj Ivan Mikloš. Čo povedal o ceste.
234 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Zuzana Čaputová